10. únor je Světovým dnem luštěnin od roku 2019. Jeho vyhlášení předcházel rok 2016 jako Mezinárodní rok luštěnin. Světový den luštěnin má za cíl zvýšit povědomí světové veřejnosti o výhodách a přínosech luštěnin - ať už v konzumaci, nebo produkci. Konzumace luštěnin má také pomoci s naplňováním Cílů udržitelného rozvoje - především ukončením hladu ve světě.
10. únor - Světový den luštěnin
Světový den luštěnin má zvláštní význam pro cíle udržitelného rozvoje 1, 2, 3, 5, 8, 12, 13 a 15.
Více o Světovém dni luštěnin na webu OSN.
Víte o luštěninách...?
Luštěniny obsahují spoustu tělu prospěšných látek a celkově jsou velmi přínosné pro naše zdraví. Obsahují hodně proteinů, zároveň ale obsahují velmi malé množství tuku. Luštěniny jsou přirozeně bezlepkové, obsahují hodně železa i zinku, minerálů i vitaminů skupiny B.
Pěstování luštěnin má také řadu výhod. Produkce 1 kg luštěnin spotřebuje 1250 litrů vody. Zdá se to hodně, ale ve srovnání s množstvím vody, které je potřebné pro získání 1 kg hovězího masa je to desetkrát méně - na jedno kilo hovězího padne 13 000 litrů vody.
Luštěniny je navíc možné pěstovat i na půdě, která jinak příliš úrodná není, luštěniny snesou i polosuché oblasti. Další výhodou je, že luštěniny zvyšují biodiverzitu krajiny a poskytují tak útočiště dalším druhům zvířat a hmyzu.
U luštěnin v podstatě nehrozí, že by se zkazily - na suchém místě vydrží velmi dlouho.
Luštěniny jsou pilířem mnoha tradičních pokrmů - ze světové kuchyně jsou to třeba hummus a falafel z cizrny, chilli con carne a anglická snídaně z fazolí nebo čočkový dhal. I původní česká kuchyně stojí na luštěninách, například čočka na kyselo nebo hrachová kaše.