Čtvrtek, 26. prosince 2024

Ode dneška žijeme na dluh

Světový den překročení (Earth Overshoot Day) vypočítává od roku 2006 mezinárodní organizace Global Footprint Network zabývající se udržitelností. Využívá k tomu data z jednotlivých zemí poskytované Organizací spojených národů a Mezinárodní energetickou agenturou. 

Ode dneška žijeme na dluh

Počínaje dneškem žijí obyvatelé České republiky na ekologický dluh. Takzvaný Světový den překročení vypočítává mezinárodní organizace Global Footprint Network již od roku 2006. Pro tuzemsko připadá na 18. dubna, což je o 6 dní pozdější termín než v loňském roce. Globální den překročení (Earth Overshoot Day) pak připadá na 1. srpna.

Den překročení je ukazatelem toho, jak velká za námi zůstává stopa na planetě. Toto datum se dá oddálit snížením dopadu na životní prostředí, a to nejen v oblasti průmyslu, stavitelství a zemědělství, ale také dopravy a výroby. Poptávka lidstva po přírodních zdrojích již nyní převyšuje limity a možnosti naší planety. Konkrétně Česká republika by při současné produkci potřebovala podle výpočtu na letošní rok přírodní zdroje 3,38 planet, v celosvětovém kontextu se číslo snižuje na 1,76.

Earth Overshoot Day (EOD) je vypočítané kalendářní datum, kdy spotřeba zdrojů lidstva v daném roce převyšuje kapacitu Země tyto zdroje v daném roce regenerovat. Termín ,,překročení" představuje úroveň, o kterou poptávka lidské populace převyšuje udržitelné množství biologických zdrojů regenerovaných na Zemi. Při pohledu z ekonomické perspektivy představuje roční EOD den, do kterého je utracen roční regenerační rozpočet planety a lidstvo vstupuje do výdajů na ekologický deficit. EOD se vypočítá vydělením světové biokapacity (množství přírodních zdrojů vytvořených Zemí v daném roce), světovou ekologickou stopou (spotřeba přírodních zdrojů Země za daný rok lidstvem) a vynásobením číslem 365 (366 v přestupných letech).

Podle Global Footprint Network lidstvo po většinu historie využívalo přírodní zdroje k budování měst a silnic, k poskytování potravin a vytváření produktů a k uvolňování oxidu uhličitého tempem, které bylo v rámci pozemského rozpočtu. Ale na počátku 70. let byl tento kritický práh překročen: lidská spotřeba začala předstihovat to, co byla planeta schopna reprodukovat. Podle jejich účtů je nyní poptávka lidstva po zdrojích ekvivalentní poptávce více než 1,7 Země. Data ukazují, že jsme na cestě k tomu, abychom potřebovali zdroje dvou planet ještě před polovinou 21. století. Uvádějí, že náklady na vyčerpání zdrojů jsou stále evidentnější. Změna klimatu - důsledek vypouštění skleníkových plynů - je nejzjevnějším výsledkem a rozšířenými účinky. Mezi další biofyzikální účinky patří: odlesňování, úbytek druhů nebo kolaps rybolovu. Taková nejistota zdrojů může vést k ekonomickému stresu (jako je peněžní inflace) a konfliktu (jako jsou občanské nepokoje).

Jiný kraj, jiný mrav...

Zdroj:
https://www.overshootday.org/
https://www.overshootday.org/newsroom/country-overshoot-days/

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů