Evropský projekt STARGATE po svém tří a půl letém trvání přináší první výsledky. Jedná se o nový nástroj WaPOR (Monitoring Water Productivity) od organizace FAO (Food and Agriculture Organization of the United Nations).
WaPOR - monitoring vody pro zemědělce
Dosažení potravinové bezpečnosti v budoucnosti při současném využívání vodních zdrojů udržitelným způsobem je pro nás a další generace velkou výzvou. Zemědělství je klíčovým uživatelem vody, a proto je pro tento sektor zapotřebí pečlivé sledování produktivity vody a zkoumání možností k jejímu zvýšení. Proto FAO vyvinula veřejně přístupnou databázi, která téměř v reálném čase využívá satelitní data, která pomáhají zemědělcům získat informace pro optimalizaci zavlažovacích systémů a dosažení vyšších zemědělských výnosů. Navíc projekt poskytuje údaje o evapotranspiraci, což pak umožňuje také přesné posouzení toho, kolik vody plodina spotřebuje během daného vegetačního období.
Tato databáze je páteří projektu WaPOR , který je nyní ve své druhé fázi. Na projektu spolupracuje deset partnerských zemí, ve kterých se budují kapacity pro využití dat z projektu WaPOR. Cílem je nad těmito daty vytvořit aplikace, které přinesou řešení místních problémů spojených s produktivitou půdy a dostupností vody.
V současné době WaPOR obsahuje data, která pokrývají Afriku a Střední východ. Po dofinancování projektu ve výši 4,95 milionu USD od Ministerstva zahraničních věcí Nizozemska dojde k celosvětovému rozšíření databáze a také přidání dvou nových partnerských zemí v Asii a Latinské Americe.
Projekt STARGATE
Projekt STARGATE usiluje o rozvoj průlomové, víceúrovňové a holistické metodiky klimaticky inteligentního zemědělství, získávání inovací v oblasti řízení rizik mikroklimatu a počasí, jakož i v oblasti krajinného plánování.
Jedním z partnerů projektu je i Jihomoravský kraj, který v něm plní roli tzv. pilotního regionu, ve kterém budou organizovány workshopy a semináře, v rámci kterých budou s výsledky projektu seznamovány subjekty působící v kraji v oblasti zemědělství, ochraně krajiny, lesa a vody.
Projekt STARGATE potrvá až do září 2023 a zahrnuje 26 partnerů z Řecka, České republiky, Izraele, Španělska, Lotyšska, Švýcarska, Rakouska, Itálie, Portugalska, Polska, Německa, Norska a Belgie.
Pokud se o tomto projektu chcete dozvědět více, prohlédněte si přehlednou informační brožuru (česky) nebo navštivte stránky projektu (v angličtině).
Pokud chcete být informováni o aktuálním vývoji a směřování projektu, přihlaste se k odběru novinek pomocí formuláře dostupného na tomto odkazu.