Čeští zoologové díky vysílačkám zmapují pohyb želv v oceánu v Indonésii
Čeští zoologové nasadili čtyřem mořským želvám v Indonésii vysílačky, zmapují pohyb těchto plazů v oceánu. Získaná data mohou pomoci k efektivnější ochraně mořských želv v regionu. Ve společné tiskové zprávě o tom dnes informovaly Zoo Brno a Zoo Liberec, které za projektem stojí.
Obě zoo jsou dlouhodobě aktivní v ochraně biodiverzity a mořských ekosystémů v oblasti Indonésie. Nyní spojily síly a společně zahájily výzkum na monitoring pohybu a migrace mořských želv na Sumatře. Informace o pohybech mořských želv na Sumatře podle představitelů zařízení dosud chybí.
První dvě GPS vysílačky pracovníci instalovali koncem června dvěma samicím karety obrovské bezprostředně po nakladení vajec na jedné z pláží neobydleného ostrova Bangkaru. Ostrov je jedním z nejdůležitějších líhnišť karet obrovských na Sumatře a na jeho ochraně se liberecká zoo podílí od roku 2015. Nasazená zařízení už nyní přináší první data o pohybu zkoumaných zvířat.
"Za tři týdny želvy urazily více než 300 kilometrů a obě dále pokračují jihovýchodním směrem," uvedla terénní zooložka Zoo Liberec a vedoucí výzkumu Adéla Hemelíková. Želvy s vysílačkou jsou lokalizovány prostřednictvím satelitu pokaždé, kdy na okamžik vynoří hlavu a část krunýře nad hladinu, aby se nadechly. Umístit vysílačku na mořskou želvu není podle Hemelíkové složité. "Krunýř mořských želv poskytuje dostatečně velkou plochu na připevnění. Vzhledem k velikosti želvy a relativně malé velikosti zařízení, vysílačky želvy nijak neomezují v pohybu ani v jiných přirozených aktivitách. Celý proces nasazování trval u každé želvy přibližně dvě a půl hodiny a ihned poté byla zvířata vypuštěna zpět do moře," uvedla.
Další dvě GPS zařízení liberecká zooložka ve spolupráci s místními ochranáři umístila dvěma karetám obrovským v půlce července na ostrově Pandan. Vysílačky poskytla Zoo Brno, která sama kdysi stála za zrodem záchranného a rehabilitačního centra pro mořské želvy s názvem "Kura Kura, želvy v ohrožení" na indonéském ostrově Nusa Penida. "Věřím, že data, která budeme ve vzájemné spolupráci vyhodnocovat, pomohou lépe porozumět ekologii těchto zvířat a k efektivnější ochraně těchto ohrožených druhů," uvedla ředitelka Zoo Brno Radana Dungelová.