Vědci na Sibiři zkoumají tělo mladého mamuta nalezené v tajícím permafrostu
Vědci v Jakutsku zkoumají tělo mladého mamuta, které se v neobvykle dobrém stavu našlo v tajícím permafrostu. Tento tvor podobný malému slonovi podle nich žil asi před 50.000 lety, napsala agentura Reuters.
Mamut byl nalezen ve sníženině Batagajka, která vznikla propadáním povrchu v důsledku tání permafrostu. Místní obyvatelé ho z ní vynesli na improvizovaných nosítkách. Byl asi 120 centimetrů vysoký, 180 centimetrů dlouhý a vážil přes 110 kilogramů, řekl Maxim Čerpasov, vedoucí Lazarevova muzea mamutů v Jakutsku. Podle ruských médií mu vědci dali jméno Jana.
Čerpasov uvedl, že když mamut uhynul, bylo mu něco přes rok, ale další testy vědcům umožní zjistit jeho stáří s větší přesností. Velmi neobvyklé je podle něho to, že se dochovala hlava a chobot mamuta. "Tu část, která roztaje jako první, zejména chobot, zpravidla spořádají současní predátoři nebo ptáci," vysvětluje. "V tomto případě, i když už jsou sežrané zadní končetiny, je hlava pozoruhodně zachovaná," pochvaluje si.
Reuters píše, že mamut Jana je další ze spektakulárních nálezů pocházejících z ruského permafrostu. Minulý měsíc vědci v autonomní Sašské republice, v níž leží i Batagajka, předvedli 32.000 let staré ostatky mláděte šavlozubé kočky, dříve během letošního roku informovali o nálezu 44.000 let staré mršiny vlka.