Čtvrtek, 2. ledna 2025

OSN: Navzdory úsilí části zemí jsou na ochranu klimatu potřeba důraznější kroky

OSN: Navzdory úsilí části zemí jsou na ochranu klimatu potřeba důraznější kroky

Opatření jednotlivých vlád v oblasti ochrany klimatu jsou stále nedostatečná, konstatuje dnes zveřejněná analýza národních klimatických plánů z dílny OSN. Navzdory úsilí některých zemí budou k omezení růstu celosvětové teploty potřeba další zásadní kroky, aby se předešlo nejhorším dopadům klimatických změn, uvádí zpráva OSN. Její autoři žádají, aby blížící se klimatický summit COP28 vedl k okamžitým opatřením.

Cíle přislíbené v současnosti by vedly do roku 2030 ke snížení emisí skleníkových plynů o dvě procenta ve srovnání s rokem 2019. Pro dosažení cílů stanovených OSN by ale byl potřebný pokles o 43 procent, uvádí zpráva, která se opírá o analýzu národních plánů 195 zemí.

"Zpráva ukazuje, že vlády v součtu podnikají jen malé kroky k odvrácení klimatické krize. Ukazuje rovněž, proč musí vlády na summitu COP28 učinit rázné kroky vpřed, aby se dostaly na správnou cestu. COP28 musí být jasným bodem zvratu. Vlády se musí nejen dohodnout, jaká důraznější opatření v oblasti klimatu budou přijata, ale také začít přesně ukazovat, jak jich dosáhnou," řekl výkonný tajemník OSN pro změny klimatu Simon Stiell.

Klimatický summit COP28 bude od 30. listopadu do 12. prosince hostit Dubaj. Svým projevem ho zahájí britský král Karel III., pro něhož je klima stěžejním tématem a který zahajoval již několik předchozích klimatických summitů.

Závěry setkání v Dubaji by podle Stiella mohly posloužit jako hodnocení dosud dosažených pokroků a odrazový můstek pro další kolo klimatických akčních plánů (NDC). Ty mají jednotlivé země v souladu s Pařížskou dohodou předložit do roku 2025; předchozí plány byly v roce 2020.

Zprávy OSN nabízejí nejen hodnocení, ale také širokou škálu nástrojů a řešení, které navrhly jednotlivé země, uvedl Stiell. Miliardy lidí teď podle něj očekávají, že vlády tyto nástroje skutečně začnou využívat. Odvážnější opatření v oblasti klimatu přinášejí "růst počtu pracovních míst, vyšší mzdy, hospodářský růst, příležitosti a stabilitu a také menší znečištění a lepší zdraví", uvedl Stiell.

V rámci Pařížské úmluvy OSN o změně klimatu z roku 2015, která vstoupila v platnost v listopadu 2016, se země světa zavázaly udržet oteplování pod dvěma stupni Celsia, nejlépe do 1,5 stupně, ve srovnání s předindustriálním obdobím. Summit COP28 a dohody uzavřené v rámci UNFCCC (Rámcová úmluva OSN o změně klimatu) mají přispět k dosažení těchto cílů.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů