Neděle, 1. prosince 2024

Udržení globálního oteplování na 1,5 °C je chiméra

Vyhlídky na udržení globálního oteplování na 1,5 °C jsou po klimatické konferenci OSN COP29 v Ázerbájdžánu nevalné. Snížení produkce CO2 Evropskou unií hravě dorovná zvyšováním jeho produkce Indie...

Udržení globálního oteplování na 1,5 °C je chiméra

Nedávno skončený summit o snižování emisí CO2 přinesl smíšené výsledky. Hlavním cílem bylo zajistit udržení oteplování na maximálně 1,5 °C oproti předindustriální úrovni, jak stanoví Pařížská dohoda. Přestože byly přijaty některé závazky, stávající trajektorie emisí naznačuje, že tento cíl zůstává vzdálen.

Podíly největších znečišťovatelů

Globální emise CO2 pocházejí převážně z několika málo zemí:

  • Čína: Zajišťuje přibližně 27 % globálních emisí, především díky energetice založené na uhlí a rychlému průmyslovému rozvoji.
  • USA: Představují 11 % emisí. Navzdory mírnému poklesu díky přechodu na obnovitelné zdroje a zemní plyn zůstávají druhým největším emitentem.
  • EU: S podílem 8 % EU vyniká snahou o snižování emisí prostřednictvím přísných ekologických politik.
  • Indie: Produkuje 6 % emisí, přičemž její podíl narůstá díky ekonomickému růstu a vysoké populaci.
  • Rusko: Zajišťuje 5 %, zejména kvůli těžkému průmyslu a energetice založené na fosilních palivech?

Dopad emisí na oteplování

Současná úroveň emisí směřuje k překročení limitu 1,5 °C kolem roku 2030. Pokud nebudou přijata důraznější opatření, globální teplota by mohla do konce století stoupnout o 2,6-3 °C. To by mělo závažné důsledky, jako jsou extrémní povětrnostní jevy, zvedání hladiny oceánů a ohrožení potravinové bezpečnosti. Scénáře rychlého snížení emisí, například dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050, by mohly oteplení omezit na 1,4 °C, ale vyžadují okamžité a koordinované kroky všech zemí.

Role klíčových ekonomik

  • Čína a Indie argumentují, že bohatší státy by měly nést větší odpovědnost za historické emise. Obě země však zůstávají závislé na uhlí, přičemž produkce CO2 Indie narůstá díky růstu ekonomiky i populace.
  • USA plánují ambiciózní investice do čisté energie, ale jejich implementace čelí politickým výzvám.
  • EU usiluje o vedoucí roli v klimatické politice, avšak její snahy jsou limitovány jejím malým podílem na globálních emisích.

Závěr

Summit potvrdil potřebu okamžitých kroků a zvýšené spolupráce. Klíčové bude zavedení závazných opatření a financování technologických změn, zejména pro rozvojové země. Pokud se světové ekonomiky nesjednotí na cestě ke snižování emisí, překročení hranice 1,5 °C se stane nevyhnutelným.

Autor: redakce EnviWeb

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů