Sobota, 30. listopadu 2024

Limit na výrobu je nejspornějším bodem jednání OSN o nové úmluvě o plastech

Limit na výrobu je nejspornějším bodem jednání OSN o nové úmluvě o plastech

Stanovení limitu pro množství plastu, které budou společnosti smět vyrábět, je nejspornějším bodem pátého přípravného zasedání OSN v Jižní Koreji k nové mezinárodní úmluvě o snížení znečištění plasty. Zástupci zemí se podle agentury Reuters snaží rokování urychlit, neboť závaznou dohodu chtějí připravit do 1. prosince. Panama představila kompromisní návrh, který však neobsahuje konkrétní číselný cíl nebo omezení produkce a navrhuje přijetí globálního cíle až na budoucí konferenci.

Podporu tomuto panamskému návrhu rychle vyjádřilo více než 100 států. Některé země vyrábějící plasty a těžící ropu a plyn, včetně Saúdské Arábie, důrazně protestují proti zahrnutí výroby plastů do dohody. Ruská delegace uvedla, že pokud je svět skutečně odhodlán uzavřít dohodu, musí se vyjednavači soustředit na to, aby byla přijatelná pro všechny.

Česká delegace se společně s ostatními zeměmi EU aktivně účastní vyjednávání. "Co se týče oblasti stanovení globálního cíle pro snížení produkce plastů, je potřeba uvést, že by se případně jednalo o snížení produkce plastů z primárních zdrojů. V tuto chvíli se diskutuje o řadě různých návrhů, včetně postoje EU, aby byl v dohodě uveden závazek stanovení globálního cíle na prvním jednání smluvních stran budoucí dohody", sdělila ČTK mlučí ministerstva životního prostředí Veronika Krejčí.

Česká republika bude podle ní společně s dalšími zeměmi EU hledat kompromis, který by odpovídal omezení celosvětového znečištění plasty.

Představitel delegace Ekvádoru Luis Vayas Valdivieso dnes zveřejnil návrh textu úmluvy, v němž shrnul názory, které zástupci zemí během týdne vyjádřili. Článek o produkci obsahuje panamský návrh. Organizace na ochranu životního prostředí dnes protestovaly před kongresovým centrem v Pusanu, kde jednání probíhají, a požadovaly, aby byly zúčastněné země "odvážnější".

Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) dosáhne celosvětová produkce plastů bez změny politiky do roku 2040 až 736 milionů tun, což je o 70 procent více než v roce 2020.

Znečištění plasty je všudypřítomné, jeho stopy byly nalezeny i v mracích, nejhlubších oceánských příkopech a dokonce i v mateřském mléce.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů