Školy v Praze 8 mají na střechách fotovoltaiku
Energetická krize z minulých let zacloumala rozpočtem nejen u domácností, ale i
u veřejných institucí. Městská část Praha 8 se proto na tuto nenadálou situaci
rozhodla aktivně reagovat a na střechy svých základních škol postupně instaluje
fotovoltaické elektrárny, které by mohly snížit výdaje za elektrickou energii.
Energetická krize z minulých let zacloumala rozpočtem nejen u domácností, ale i u veřejných institucí. Městská část Praha 8 se proto na tuto nenadálou situaci rozhodla aktivně reagovat a na střechy svých základních škol postupně instaluje fotovoltaické elektrárny, které by mohly snížit výdaje za elektrickou energii.
Školy by také díky tomu mohly být energeticky soběstačnější v případě nejrůznějších výkyvů a výpadků. Osmička v tomto směru patří mezi nejprogresivnějších části. Fotovoltaiky jsou například na ZŠ a MŠ Na Slovance nebo ZŠ Burešova.
"V současné době máme rozpracováno, popřípadě v určité fázi realizace 18 fotovoltaických elektráren, které jsou umístěny na střechách základních a mateřských škol zřízených městskou částí Praha 8," řekl Matěj Fichtner (ANO), místostarosta MČ Praha 8.
Mezi takové školy patří například ZŠ a MŠ Na Slovance nebo ZŠ Burešova.
"Určitě je to dobrá myšlenka, v podstatě teď máme měsíční zálohy na elektriku téměř čtvrt milionu, takže očekávám, že až se to spustí, tak budeme šetřit. Jsme na prosluněném místě, tady v podstatě svítí slunce celý den, takže by byla škoda to nevyužít, máme ploché střechy, takže to nebyl ani technologický problém, takže si myslím, že to je jen dobře," řekl Ivo Mlejnecký, ředitel ZŠ Burešova.
V případě obou těchto škol dosahuje výkon elektráren 90 kilowatt-peak.
"Cílem tohoto projektu je, abychom poskytli městské části určitou odolnost proti tomu, aby se městská část dostala potenciálně do situace, kdy by ty výdaje na elektrickou energii byly neudržitelné. Toto nám poskytuje určitou jistotu," řekl Matěj Fichtner (ANO), místostarosta MČ Praha 8.
Školy tento projekt vítají, k naprosté dokonalosti ale přeci jen ještě něco chybí.
"Hlavní je, pokud mi je známo, že nebyla schválena možnost komunitního sdílení té energie, protože třeba přes léto, kdy to bude vyrábět nejvíce, je škola v podstatě zavřená, takže tam zase můžeme ty přebytky posílat někam jinam, ale je potřeba, aby to bylo technologicky i po právní stránce možné," dodává ředitel Ivo Mlejnecký.
Ušetřené peníze pak školy mohou investovat do jiných aktivit. Cena fotovoltaické elektrárny se podle tvaru a technických podmínek střechy pohybuje mezi třemi až sedmi miliony korun. Nákup byl realizován za podpory evropských dotací.
Sdílet článek na sociálních sítích