Jak vybrat nejlepší solární panely pro Vaše podnikání? Příručka pro instalatéry
Nejdůležitějším aspektem každého fotovoltaického systému jsou panely, proto
rozhodnutí o volbě konkrétních systémů a technologií je velice důležité, jelikož
má přímý vliv na výkon systému, a tím i na spokojenost zákazníků a rentabilitu
projektů. V této souvislosti by firmy, které instalují solární systémy
[https://merxu.com/cs/c/fotovoltaicke-panely-dbc23aaf65544e90b11aa43e573a0a17/],
měly věnovat zvláštní pozornost tomu, jaká nabízejí řešení a vsadit i na
flexibilitu a odborný výběr panelů podle konkrétních potřeb a podmínek.
Nejdůležitějším aspektem každého fotovoltaického systému jsou panely, proto rozhodnutí o volbě konkrétních systémů a technologií je velice důležité, jelikož má přímý vliv na výkon systému, a tím i na spokojenost zákazníků a rentabilitu projektů. V této souvislosti by firmy, které instalují solární systémy, měly věnovat zvláštní pozornost tomu, jaká nabízejí řešení a vsadit i na flexibilitu a odborný výběr panelů podle konkrétních potřeb a podmínek.
Typy solárních panelů a hlavní aspekty systému
Pryč jsou časy, kdy výběr panelů představovaly dvě základní technologie - monokrystalická a polykrystalická. Dnes výrobci nabízejí mnohem pokročilejší systémy, které se uplatňují ve více specifických podmínkách, v závislosti na konkrétním řešení. Při výběru konkrétních systémů a solárních panelů musí instalatéři vzít v potaz především místní podmínky, a to jak povětrnostní, tak i situační, tedy podmínky v nejbližším okolí systému a případné rušení, které by mohlo ovlivnit jejich provoz.
Oblast, kde systém vzniká
Již samotná oblast, v níž vzniká PV systém, je důležitým determinantem v otázce výběru solárních panelů. Z hlediska ročního úhrnu celkového slunečního záření dopadajícího na vodorovnou plochu se v Polsku rozlišují čtyři základní regiony:
- přímořský pás (sluneční záření 950 kWh/m2)
- východní část Polska (sluneční záření 950 kWh/m2)
- ostatní části Polska (sluneční záření 900 kWh/m2)
- jižní část Polska (sluneční záření 900 kWh/m2)
Oblasti vyznačující se značným znečištěním ovzduší (např. smog) nebo větším počtem zamračených dnů a nižším slunečním svitem budou navíc vyžadovat panely navržené pro efektivní fungování při nižším slunečním záření. Zde se osvědčují například panely s technologií PERC (Passivated Emitter Rear Cell).
Plánování systému - nákladová efektivita a ROI
Pro většinu investorů je jedním z klíčových hledisek při výběru solárních panelů analýza počátečních nákladů v poměru k předpokládané návratnosti investice (ROI). Instalatéři by se v takovém případě měli řídit nejen samotnou nákupní cenou panelů, ale také předpokládaným výkonem a životností PV systémů i atraktivitou jejich nabídky z pohledu servisu a péče po prodeji.
Certifikáty a záruky jako měřítko kvality
Při výběru solárních panelů by se mělo pamatovat také na dostupnost a kvalitu certifikátů a záruk. Certifikáty totiž potvrzují soulad s mezinárodními standardy jakosti a bezpečnosti. Seriózní záruka pak poskytne jak instalatérům, tak jejich zákazníkům dodatečnou jistotu, že v případě potřeby se mohou spolehnout na rychlou reakci výrobce. Přesněji řečeno, panely s certifikátem TÜV či UL zaručují vysoký standard provedení a mnohaletou spolehlivost, což je zvlášť důležité u dlouhodobých komerčních projektů.
Je dobré pamatovat na to, že výběrem správných solárních panelů nejen zvyšujeme energetickou efektivitu systému, ale také budujeme důvěru mezi našimi zákazníky. V takovém případě není místo na chyby, protože důležitá je každá instalace a každý názor.
Sdílet článek na sociálních sítích