Středa, 15. ledna 2025

Přeshraniční přeprava odpadů - nejčastější chyby v podání žádostí o notifikaci

Ministerstvo životního prostředí na žádost profesních svazů připravilo aktualizovaný materiiál se shrnutím náležitostí a nejčastějších chyb při podávání žádostí o notifikaci přeshraniční přepravy odpadů.

Přeshraniční přeprava odpadů - nejčastější chyby v podání žádostí o notifikaci

V rámci osvětové a preventivní činnosti Česká asociace odpadového hospodářství přináší informaci ke správnému podávání žádostí o notifikaci přeshraniční přepravy odpadů. V červnu 2024 vydalo Ministerstvo životního prostředí na žádost profesních organizací manuál s upozorněními na správný postup při vyplňování žádostí o notifikaci přeshraniční přepravy odpadů.

Text manuálu je k dispozici níže v textu toho článku

NEJČASTĚJŠÍ CHYBY VE VYPLŇOVÁNÍ FORMULÁŘE OZNÁMENÍ (FO) A PRŮVODNÍHO DOKLADU (PD)

1. Identifikace oznamovatele a/nebo příjemce (jakožto právnických či fyzických osob oprávněných k podnikání) uvedená ve smlouvě se neshoduje s údaji v blocích 1 a 2 FO a blocích 3 a 4 v PD.

2. V bloku 3C FO je velmi často vyplněno nesprávně ,,zařízení k využití odpadů s předchozím souhlasem - ano". Tímto souhlasem není myšleno běžné povolení k provozování zařízení, jako je typicky integrované povolení, nýbrž speciální souhlas podle článku 14 nařízení 1013/2006. Je nezbytné, aby oznamovatel konzultoval s provozovatelem zařízení podle bloku 10 FO způsob vyplnění bloku 3C FO. Teprve pokud provozovatel zařízení skutečně potvrdí, že obdržel souhlas podle čl. 14, lze do bloku 3C vyplnit ,,ano". Zároveň lze potom podávat oznámení až na období 3 let (viz blok 6 FO).

3. V bloku 6 FO je vyplněno příliš dlouhé plánované období přepravy. Většinou lze plánovat období přeprava maximálně na 365 dní. Pokud je začátek přepravy plánován např. na 15. srpna 2024, v bloku 6 vlevo se vyplní 15.08.2024. V bloku 6 vpravo pak jako nejpozdější datum může být uvedeno 14.08.2025. Pouze v případě, že zařízení obdrželo předchozí souhlas podle článku 14 nařízení 1013/2006, může být v bloku 6 vpravo uvedeno až 14.08.2027.

4. V bloku 6 FO vlevo je vyplněno příliš časné datum první přepravy. Oznamovatelé velmi často předpokládají, že přeshraniční přeprava odpadu bude zahájena několik dní po podání oznámení. Podají např. oznámení dne 3.2.2024 a do bloku 6 uvedou prvé datum přepravy 10.02.2024. Je třeba si uvědomit, že MŽP nejprve zkontroluje úplnost oznámení, velmi často vyzve oznamovatele k jeho doplnění, teprve po řádném doplnění postoupí oznámení úřadům v ostatních dotčených státech. I příslušné orgány pro tranzit a příslušný orgán místa určení si od oznamovatele vyžádají většinou doplňující informace a dokumentaci a pak teprve vydají své souhlasy s přepravou. Pokud oznamovatel nemá zkušenosti s podáváním oznámení, doporučujeme, aby datum prvé přepravy neuváděl dříve, než 2 měsíce po podání oznámení.

5. Pokud je dopravců více, oznamovatel nedoloží řádně vyplněnou přílohu k bloku 8 FO. V případě, že má být při přepravě více alternativních dopravců, oznamovatel uvede v bloku 8 FO ,,viz příloha" a v oznámení přiloží doklady o pojištění proti škodám vůči třetím osobám pro tyto dopravce. Zároveň musí oznámení obsahovat samostatnou přílohu, ve které budou vyjmenováni jednotliví dopravci, u kterých budou uvedeny všechny informace, jak jsou požadovány v bloku č. 8 FO. V nadpisu této přílohy musí být uvedeno: ,,Příloha ke bloku č. 8 formuláře oznámení CZ ??" v jazycích přijatelných pro všechny dotčené příslušné orgány.

6. V bloku 12 je uveden název odpadu dle Katalogu odpadů. Tato informace je nadbytečná, protože je již obsažena v kódu odpadu dle Katalogu v bloku 14 iii), iv) a v). V bloku 12 se má uvádět název, pod nímž je materiál obecně znám, nebo název obchodní, případně výstižný popis odpadu.

7. Oznamovatel vyplní blok 14i) a současně i blok 14ii) FO. Z položek 14i) a 14ii) se vyplňuje vždy pouze jedna z nich. Do položky 14i) se vyplní kód barevného seznamu, pokud je uveden v příloze VIII, případně IX Basilejské úmluvy. Zde se tedy uvádějí kódy, které mají formát A?. (např. A1030) nebo případně B.... (např. B1130). Do položky 14ii) se vyplňuje kód žlutého seznamu, který je uveden v příloze IV části II nařízení 1013/2006 (jsou to kódy ve formátu ,,A písmeno tři číslice" - např. AC080); u přeprav odpadů zeleného seznamu, které podléhají povinnosti oznámení, se do položky 14ii) uvádějí kódy z přílohy III části II nařízení 1013/2006 (kódy ve formátu ,,G písmeno tři číslice" - např. GC050).

8. Blok 14vii) není vyplněn. Pokud odpad odpovídá některému z Y- kódů, které jsou uvedeny v příloze I a II Basilejské úmluvy, měl by být vyplněn.

9. Blok 15 formuláře oznámení je vyplněn chybně. Způsob vyplnění bloku 15 FO je přesně popsán v bodě 26 přílohy IC nařízení 1013/2006, zde uvedeme pro názornost způsob vyplnění na konkrétním příkladě přepravy odpadu z ČR přes Slovensko a Maďarsko do Rumunska: V řádku a) bloku 15 se mají uvést dotčené státy nebo jejich zkratky podle normy ISO 3166. Pokud se oznamovatel rozhodne uvádět názvy států, je vhodné je uvést v angličtině.

Do prvého sloupce řádku a) tedy napíše ,,Czech Republic", do druhého ,,Slovak Republic" (prvá země tranzitu), do třetího ,,Hungary" (druhá země tranzitu), čtvrtý nechá volný (není třetí země tranzitu) a do pátého napíše ,,Romania". Jednotlivé kolonky nejsou příliš velké, proto je jednodušší použít zkratek podle normy ISO 3166; je možno tedy do příslušných kolonek vepsat CZ, SK, HU a RO.

Do řádku b) se vyplní kódy příslušných orgánů těchto států. V daném případě jsou kódy příslušných orgánů shodné se zkratkami států, takže v našem příkladu budou kódy v řádku b) bloku 15 FO: CZ, SK, HU, čtvrtý sloupec zůstane opět volný a v pátém bude RO.

V řádku c) bloku 15 FO se vyplňují místa vstupu a výstupu pro příslušné státy. Česká republika bude mít pouze místo výstupu, Rumunsko pouze místo vstupu. Takže např. v prvém sloupci řádku c) bude ,,Břeclav (D2), v druhém sloupci ,,Brodské", v třetím sloupci místo výstupu ze SR ,,Rusovce", ve čtvrtém sloupci místo vstupu do Maďarska ,,Rajka", v pátém místo výstupu z Maďarska ,,Nagylac", šestý a sedmý sloupec zůstanou nevyplněné a v osmém sloupci se vyplní ,,Nadlac", jako místo vstupu do Rumunska.


Blok 15 bude tedy vyplněn takto:


tab-ppo

10. Formulář oznámení není podepsán. V bloku 17 FO musí být podpis statutárního zástupce oznamovatele.

11. Oznamovatel se snaží za každou cenu vyplnit všechny položky ve všech blocích formuláře oznámení. Kompletně musí oznamovatel vyplnit bloky 1 až 10, 11, 12 13, 17 a většinou i 18; tři poslední bloky nejsou určeny pro vyplňování oznamovatelem.

K ostatním blokům poznamenáváme následující:

  • Z položek 14i) a 14ii) v bloku 14 se vyplňuje vždy pouze jedna z nich. Bližší vysvětlení viz bod 8 výše.
  • Položka 14vi) v bloku 14 se vyplňuje pouze tehdy, je-li to užitečné pro snadnější určení totožnosti odpadu, nebo to vyžaduje některý dotčený příslušný orgán.
  • Položka 14vii) v bloku 14 se vyplňuje pouze tehdy, když je odpad uveden v příloze I nebo II Basilejské úmluvy. Např. odpadům zeleného seznamy by žádný Y-kód neměl odpovídat.
  • Položky 14viii) a 14ix) se vyplňují pouze tehdy když má odpad nebezpečné vlastnosti. Při přeshraniční přepravě odpadu zeleného seznamu by se tedy tyto položky neměly vyplňovat. Kódy pro tyto položky jsou popsány na rubu formuláře.
  • Položky 14x) a 14xi) se vyplňují pouze tehdy, když přeprava příslušného odpadu podléhá ADR. Zde je nejjednodušší a nejvhodnější konzultace s dopravcem odpadu.
  • Vyplňování položky 14xii) není nezbytné, když se pohyb odpad uskutečňuje pouze v rámci EU.
  • Blok 16 se nevyplňuje, pokud trasa přepravy odpadu nebude překračovat hranice EU.
  • Bloky 19, 20 a 21 jsou určeny pro záznamy příslušných orgánů, oznamovatel je nevyplňuje.

12. Průvodní doklad je podepsán. PRŮVODNÍ DOKLAD SE PŘI PODÁVÁNÍ OZNÁMENÍ NEPODEPISUJE. PD se v bloku 15 podepisuje až těsně před zahájením přepravy, když oznamovatel zasílá předchozí informaci o skutečném zahájení přepravy podle článku 16 písm. b) nařízení 1013/2006.

13. Oznamovatel doručí při podání oznámení PD, vyplněný v blocích, které se mají vyplňovat až po vydání souhlasu dotčených příslušných orgánů. V okamžiku podání oznámení se mají vyplňovat pouze bloky č. 3, 4, 9 až 14.

14. Blok 8 PD je v okamžiku podání oznámení vyplněn (viz výše). Toto není tak zásadní chyba, pokud je v bloku č. 8 FO uveden jediný dopravce. Pokud jsou však navrženi alternativní dopravci, měl by být vybraný dopravce, který bude provádět danou konkrétní přepravu odpadu, vyplněn do bloku č. 8 PD až v okamžiku, kdy oznamovatel podává předchozí informaci o skutečném zahájení přepravy [článek 16 písm. b) nařízení 1013/2006].

15. Význam a souvislost bloků 8a), 8b), 8c) v PD jsou oznamovatelem špatně pochopeny. Do bloků 8a), 8b), 8c) v PD se vyplňují NÁSLEDNÍ, nikoliv ALTERNATIVNÍ dopravci. V drtivé většině případů se tedy vyplňuje pouze blok č. 8a) v PD, a to nikoliv v okamžiku podání oznámení. Pouze v případech, kdy po trase přepravy odpadu je plánována překládka (např. z automobilu na železniční vagón) použijí se bloky 8b), příp. 8c).

16. Oznamovatel při vyplňování FO a PD nezohlední požadavek, aby formulář byl srozumitelný pro všechny dotčené příslušné orgány. Na rubu obou formulářů je seznam kódů, které se používají při vyplňování formulářů. Velmi často oznamovatel místo kódu použije slovní vyjádření v češtině. Tím se příslušný blok formuláře stane pro jiný příslušný orgán nesrozumitelným. Kde je slovní vyjádření nezbytné, měl by se použít jazyk přijatelný pro příslušný orgán země určení a pro ostatní orgány připojit překlad.

17. Odpovídající bloky FO a PD nejsou vyplněny shodně. Doporučujeme oznamovateli, aby po vyplnění FO a PD zkontroloval zda je:

  • blok 1 FO vyplněn shodně s blokem 3 PD
  • blok 2 FO vyplněn shodně s blokem 4 PD
  • blok 9 FO vyplněn shodně s blokem 9 PD
  • blok 10 FO vyplněn shodně s blokem 10 PD
  • položka ,,Kód D/R" bloku 11 FO vyplněna shodně s blokem 11 PD
  • blok 12 FO vyplněn shodně s blokem 12 PD
  • blok 13 FO vyplněn shodně s blokem 13 PD
  • blok 14 FO vyplněn shodně s blokem 14 PD

Ke stažení: manual-mzp,-cerven-2024

Zdroj: Česká asociace odpadového hospodářství, s využitím materiálu MŽP

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů