Neděle, 19. ledna 2025

Udržitelný rozvoj ve sportu: Jak své cíle naplňuje fotbal a florbal

Udržitelný rozvoj ve sportu: Jak své cíle naplňuje fotbal a florbal

Sport je dynamický a široký pojem, který významně ovlivňuje společnost a prostředí kolem nás. Od kopání do míče na zahradě až po světový šampionát, od jednotlivců až po desetitisíce fanoušků, jak se ale toto rozmanité prostředí dívá na udržitelnost? A kde se můžeme nechat sportem inspirovat? Je na čase se podívat na problematiku sportu více do detailu.

Čím je specifický sport v rámci udržitelnosti?

Sport oslovuje široké spektrum lidí bez ohledu na věk, socioekonomický status, pohlaví či národnost. Má obrovský potenciál pozitivně ovlivnit společnost i životní prostředí. To z něj dělá ideální platformu pro šíření osvěty o udržitelnosti a pro zapojení lidí do aktivit, které k ní vedou. I proto možná přitahuje sponzoring sportovních klubů pozornost řady firem, které sport využívají k budování své značky, rozvoj týmového ducha mezi zaměstnanci, nebo ho zapojují do teambuildingových aktivit. V tomto článku se podíváme na to, jak se sport, konkrétně fotbal a florbal, stává nástrojem udržitelnosti a jak přispívá k budování zodpovědnější společnosti.

Nejzelenější fotbalový klub světa

Sportovní organizace a akce se čím dál více zaměřují na snižování svého dopadu na životní prostředí. Využívají obnovitelné zdroje energie, šetrně nakládají s vodou a odpady a podporují udržitelnou mobilitu. Pojďme se inspirovat například u anglického fotbalového klubu Forest Green Rovers. Jsou prvním fotbalovým klubem, který získal od Organizace spojených národů (UNFCCC - United Nations Framework Convention on Climate Change) osvědčení o uhlíkové neutralitě. Právem je označovaný za nejzelenější fotbalový klub světa. Jejich stadion sbírá a následně využívá dešťovou vodu, energii má ze 100 % z obnovitelných zdrojů, kterou mimo jiné získává ze 180 solárních panelů. Dále minimalizuje odpad například pomocí znovupoužitelných lahví. V roce 2015 catering zcela odstranil z menu maso a další živočišné produkty a prodává pouze veganská jídla. Další iniciativou, kterou plánují, je stavba Eco Parku - stadionu, který bude celý ze dřeva. Na jeho projektu pracovalo renomované studio Zaha Hadid Architects. Forest Green Rovers získali také certifikaci ISO 20121, mezinárodní standard pro udržitelný management událostí, ocenění ,,Green Heart Hero Award" od The Climate Coalition nebo certifikaci ,,Vegan Trademark".

Kritéria hodnocení udržitelnosti ve sportu

Jako dobrý příklad nám poslouží spolupráce BBC Sport s OSN podporovaným Sport Positive Summit. Ti se od roku 2019 podílí na výzkumu udržitelnosti všech 20 klubů Premier League. Tento výzkum se zaměřuje na posuzování a porovnávání ekologických a udržitelných praktik fotbalových klubů. Žebříčky výsledků jsou každoročně aktualizovány a poskytují pohled na to, jak se kluby zlepšují v oblasti udržitelnosti. Zde se můžete podívat na jejich schéma kritérií:

Zdroj: BBC sport, květen 2023 (https://www.bbc.com/sport/football/60196764)

DRESY Z RECYKLOVANÝCH MATERIÁLŮ

Některé kluby a reprezentace začaly používat dresy vyrobené z recyklovaných materiálů. Například Nike a Adidas vyrábějí dresy z recyklovaných plastových lahví. Dresy jsou navrženy tak, aby byly lehké a prodyšné, což nejen zvyšuje výkon hráčů, ale také snižuje množství materiálu potřebného pro jejich výrobu. Je ale důležité si uvědomit, že recyklace není dokonalý proces. I recyklované polyesterové dresy mohou uvolňovat mikroplasty a při recyklaci dochází k degradaci materiálu. Z tohoto důvodu není ideální používat pro výrobu textilu PET lahve, které by se měly ideálně recyklovat zpět na PET a maximálně tak prodloužit jejich životní cyklus. V Česku se recyklaci oblečení věnuje například značka Nilmore, která se zaměřuje na sportovní oblečení pro běžné nošení a pro výrobu svých produktů využívá cirkulárního modelu. To znamená, že po skončení životnosti oblečení ho odebírají zpět, recyklují a opět z něj vyrábí nové.

Zdroj: Nilmore.com

VEŘEJNÁ DOPRAVA A SDÍLENÍ AUT

Kluby také podporují své fanoušky k používání veřejné dopravy nebo sdílení aut při cestě na zápasy. Například FC Barcelona poskytuje fanouškům slevy na jízdné veřejnou dopravou. Klub FC Bayern Mnichov nabízí elektrická vozidla pro přepravu hráčů a personálu a podporuje nabíjecí stanice pro elektromobily v okolí stadionu.

RECYKLACE A MINIMALIZACE ODPADU

Na stadionech se implementují pokročilé recyklační programy, které zahrnují recyklaci plastů, kovů a papíru. Některé stadiony kompostují organický odpad. Příkladem může být Amsterdam ArenA, domovský stadion AFC Ajax, který má komplexní systém pro třídění a recyklaci odpadu nebo italská Pontedera, která využila pro svůj stadion 3 000 sedadel z recyklovaných plastů.

ZELENÉ TRÁVNÍKY

V rámci údržby trávníků se klade důraz na používání ekologicky šetrných prostředků jako jsou organická hnojiva a přírodní pesticidy a hlavně na úsporu vody. Pro zavlažování fotbalového hřiště se standardním rozměrem 105 × 68 metrů je potřeba přibližně 178,500-214,200 litrů vody týdně. V České republice můžeme uvést jako příklad klub FK Teplice jehož stadion se pyšní moderním systémem sběru dešťové vody, která se využívá pro zalévání hřiště a sanitární účely.

Zajímavý příkladem z pohledu dodavatelského řetězce je CLASSIC Oil, který vyrábí teplosměnné kapaliny. Ty se mimo jiné používají i pro vyhřívání fotbalových trávníků v zimě a pro provoz sezónních kluzišť. Inovace a environmentální šetrnost řešení CLASSIC Oil spočívá v recyklaci těchto kapalin. Jako jediní ve střední Evropě provozují vlastní recyklační linku a dokážou tak snížit uhlíkovou stopu těchto široce využívaných produktů až o 40 % a ročně zrecyklují stovky tun materiálu. Jejich recyklovatelné kapaliny a možnost pronájmu přinášejí ekonomické i ekologické výhody, což z nich činí atraktivního partnera pro sportovní kluby a zařízení.

CHARITATIVNÍ PROJEKTY

V sociálním pilíři udržitelnosti pro příklady nemusíme chodit daleko. UEFA (Unie evropských fotbalových asociací) řadu let dělá různé charitativní projekty a pokračuje s nimi i na probíhajícím EURO 2024 v Německu, kde je realizován projekt "10 000 úsměvů". Ve spolupráci s 10 hostitelskými městy UEFA podporuje děti ze sociálně znevýhodněného prostředí. Zároveň bylo v plánu po skončení turnaje přerozdělit místním charitativním organizacím vybavení z turnaje. V Česku si uveďme jako příklad pražský klub AC Sparta Praha, který se angažuje v řadě charitativních a společensky odpovědných projektů jako jeden z mnoha zmiňme jejich vlastní nadaci Sparta Foundation, která se zaměřuje na podporu dětí a mládeže, zdravotně postižených osob a lidí v nouzi.

Tato udržitelná řešení ve fotbale ukazují, jak lze sportovní svět přizpůsobit tak, aby byl šetrnější k životnímu prostředí, a zároveň inspirovat fanoušky a další organizace k tomu, aby následovali jejich příklad.

Český florbalový svaz se staví k udržitelnosti s nadšením

Mezi další skvělé příklady patří florbal, který se na světové i české úrovni aktivně zasazuje o snižování dopadu sportu na životní prostředí a podporuje inkluzi a rozvoj komunit. Mezinárodní florbalová federace (IFF) v roce 2020 schválila dokument ,,IFF Strategie pro 2021-2032", který stanovuje ambiciózní cíle v oblasti udržitelnosti. Tyto cíle se zaměřují na snižování emisí CO2, šetrné nakládání s odpady a vodou, podporu inkluze a rozvoj komunit a další klíčové aspekty.

V České republice se florbalové hnutí k udržitelnosti staví s velkým nadšením. Český florbal se zavazuje uchopit toto téma nejen jako globální trend, ale především jako cestu k zodpovědné budoucnosti a hodnotu, která bude integrována do celého sportu. Cílem je inspirovat nejen florbalisty, ale i další sporty.

"Český florbal chce uchopit téma udržitelnosti nejen jako globální trend, ale především jako správnou věc pro budoucnost a hodnotu, kterou chce do florbalu postupně začlenit. Chce tak inspirovat nejen své členy, ale být vzorem i pro další sporty," jak zmiňuje Český florbal.

Hokejky z recyklovaného plastu nebo kompozitu

Výzkum a vývoj nových materiálů s nižší uhlíkovou stopou se stává stále důležitější. Někteří výrobci vybavení investují do technologií, které umožňují výrobu florbalových holí s menším dopadem na životní prostředí. Například Salming a Unihoc, dva z největších výrobců florbalového vybavení, začali experimentovat s výrobou čepelí a holí z recyklovaných plastů. Toto úsilí pomáhá snižovat množství odpadu a podporuje opětovné využití materiálů. Ani v Českém florbalu se nezapomíná na odpad. Program STICK WITH IT se zaměřuje na recyklaci a znovupoužití florbalových hokejek. Míčky a čepele, které doslouží, se zase sbírají a využívají na medaile. Tyto medaile jsou až o 84 % úspornější, co se týče uhlíkové stopy.

Pokud jde o sociální aspekt udržitelnosti, uveďme například projekt GOGIRLS! Floorball, který podporuje účast žen a dívek ve florbalu a bojuje proti genderovým stereotypům ve sportu. Dalším příkladem je podpora sportujících dětí pocházejících ze slabších socioekonomických poměrů. V roce 2024 Český florbal ve spolupráci s Remobil vybral a předal 10 000 Kč České olympijské nadaci právě na podporu této znevýhodněné skupiny.

Jako konkrétní florbalový klub zmiňme například ten Ostravský. V rámci iniciativy "zelený florbalový klub" se aktivně věnuje devíti programům zaměřeným na recyklaci, elektromobilitu, fotovoltaiku, boj s kouřením, boj proti rakovině prostaty a další oblasti, které přispívají ke zdravější společnosti.

Český florbal s CIRA Advisory na cestě k udržitelnosti

Český florbalový svaz (ČFS) obrátil na CIRA Advisory s cílem rozvinout strategii udržitelného rozvoje florbalu v České republice. Po sérii konzultací jsme společně identifikovali klíčové oblasti, na které se strategie zaměří. Prvním krokem bylo komplexní posouzení kancelářských prostor ČFS. Pod vedením Laury Mitroliosové, CEO CIRA Advisory, proběhl audit, který analyzoval spotřebu energií, vody a nakládání s odpady. Na základě těchto dat jsme vypracovali strategii pro cirkulární kanceláře, která ČFS pomůže snížit dopad jeho provozu na životní prostředí. Strategie zahrnuje řadu praktických kroků v oblastech jako je například: snížení spotřeby energií a vody, nakládání s odpady, udržitelné nákupy či osvěta a zapojení zaměstnanců.

Implementace strategie pro cirkulární kanceláře je jen prvním krokem na cestě ČFS k udržitelnosti. V dalších fázích se zaměříme na snižování dopadu florbalových akcí a turnajů, podporu udržitelného cestování i sportovního vybavení a propagaci principů udržitelnosti v celé florbalové komunitě.

Věříme, že spolupráce ČFS a CIRA Advisory povede k výraznému zlepšení environmentálního profilu českého florbalu a inspiruje i další sportovní organizace.

Závěrem je třeba říci, že téma udržitelného rozvoje ve sportu má velký potenciál i pro firmy. Sponzoři sportu tak mohou aktivně ovlivňovat environmentální a sociální rozvoj sportovních klubů. Kromě finanční podpory mohou nabízet i své know-how a zkušenosti v oblasti ESG managementu a cirkulární ekonomiky. Kluby by tak mohly s jejich pomocí modernizovat své provozy a zavádět cirkulární principy, čímž by se nejen snížila jejich environmentální stopa, ale i ušetřily finance. Na druhou stranu by tak firmy posílily svou image a reputaci, oslovily nové potenciální zákazníky či získaly benefity pro své zaměstnance. Podpora environmentální a sociální odpovědnosti ve sportu tak není jen morální závazek, ale i chytrá investice do budoucnosti.

Jste sportovním klubem nebo firmou, která chce podpořit udržitelný rozvoj sportu? Obraťte se na nás a my vám navrhneme konkrétní aktivity, řešení a pomůžeme s implementací i komunikací.

Ivana Hekerle, hekerle@ciraa.eu


Zdroj: https://www.ciraa.eu/
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů