Více než padesát udržitelných projektů se utká o deset míst v programu třetího Sustainability Summitu
Celkem 55 firem a organizací nominovalo své projekty na cenu Sustainability Star
2025 [https://www.sustainabilitysummit.cz/sustainabilitystar/]. Deset z nich
vybere Vědecká rada a zajistí jim místo v programové sekci Best practices Czech
& Slovak Sustainability Summitu [https://www.sustainabilitysummit.cz/]. Jeho
třetí ročník se uskuteční 10. dubna 2025 v konferenčním Cubex Centru Praha.
Summit je jedním z nejvýznamnějších setkání odbornic a odborníků na udržitelnost
a ESG v Česku a na Slovensku. Loňský ročník přilákal 578 účastnic a účastníků.
Celkem 55 firem a organizací nominovalo své projekty na cenu Sustainability Star 2025. Deset z nich vybere Vědecká rada a zajistí jim místo v programové sekci Best practices Czech & Slovak Sustainability Summitu. Jeho třetí ročník se uskuteční 10. dubna 2025 v konferenčním Cubex Centru Praha. Summit je jedním z nejvýznamnějších setkání odbornic a odborníků na udržitelnost a ESG v Česku a na Slovensku. Loňský ročník přilákal 578 účastnic a účastníků.
,,Po loňských 62 nominacích jsme očekávali pokles počtu přihlášek, protože většina firem zapsala své projekty zaměřené na udržitelnost již v předchozích letech. Nové přitom nepřicházejí každý rok," říká Kateřina Osterrothová, programová ředitelka Sustainability Summitu a tajemnice Vědecké rady, kterou tvoří čtrnáct renomovaných vědkyň a vědců hodnotících projekty. ,,Potěšilo nás, že i letos firmy a organizace registrovaly kvalitní projekty. Jasně to potvrzuje, že přetrvává odhodlání podniků zavádět udržitelné principy," dodává.
Chceme prokázat pozitivní dopady na životní prostředí a společnost
Předseda Vědecké rady, profesor Vladimír Kočí z Ústavu udržitelnosti a produktové ekologie (SUPRE) Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, který je zároveň odborným garantem Sustainability Summitu, upřesňuje, na co rada při hodnocení projektů dbá: ,,Především chceme vidět, že projekt měl prokazatelně pozitivní vliv na životní prostředí nebo společnost a že jde o projekt, který je aplikovatelný na místní trhy a replikovatelný. Tedy že jiné firmy a organizace mohou podobné projekty realizovat," vysvětluje. ,,Cílem ceny Sustainability Star a sekce Best Practices je přenos znalostí a inspirace, aby udržitelnost mohla expandovat v podnikatelském sektoru i ve společnosti jako celku," dodává profesor Vladimír Kočí.
Deset nejlepších projektů vybraných Vědeckou radou získá zviditelnění jako uznání za tvrdou práci a odhodlání. Po prezentaci nejlepších případových studií přímo v programu summitu obdrží zástupci vítězných společností a organizací trofej Hvězda udržitelnosti 2025. Poté začíná masivní komunikační kampaň za účelem co nejvíce rozšířit povědomí o úspěšných projektech. Ani další přihlášené náměty ale neodcházejí s prázdnou. Všech 55 nominovaných případů bude mít na summitu vlastní prezentaci v tzv. galerii posterů.
Občan a jeho vliv na udržitelné politiky
Odpolední sekce Best practices lze považovat za vrchol konference, která má inspirovat i ty největší odborníky na udržitelnost. Dopolední společný program, který bude moderovat Rey Koranteng, zacílí na občana a jeho roli při vytváření udržitelných politik. Začne debatou o budoucnosti Evropské zelené dohody a jejím dopadu na místní podniky. Pokračovat bude prezentací exkluzivního výzkumu názorů občanů na udržitelnost, který provedla agentura Ipsos. Společný dopolední blok zakončí panelová diskuse zaměřená na to, jak firmy a organizace komunikují o svých udržitelných aktivitách se svými zaměstnanci a zákazníky. Tedy lidmi, kteří jsou také voliči a vybírají osoby, jež formují udržitelné politiky. V panelu vystoupí vrcholní představitelé českých a slovenských společností a také ministr životního prostředí ČR Petr Hladík.
Mezi společným dopoledním programem a odpolední sekcí Best practices čekají na účastníky různé sekce a workshopy. Hlavní sál se rozdělí na tři oddělená pódia, na nichž proběhnou podnětné prezentace a diskuse:
? Earth Stage: dekarbonizace, elektromobilita a environmentální technologie;
? Life Stage: biologická rozmanitost a sociální aspekty udržitelnosti;
? Science Stage: prostor pro špičkové vědce a vědkyně zabývající se udržitelností, kteří představí svůj nejnovější výzkum.
Souběžně s programem na těchto pódiích se konají hodinové workshopy zaměřené na konkrétní témata pro ty, kteří summit nenavštívili za účelem diskusí, ale vzdělání. Zaměření workshopů se různí a určitě nebudou chybět žhavá témata, jako jsou ESG reporting, marketing a komunikace udržitelnosti a udržitelné financování.
Networking, veganský catering i prohlídka udržitelného kongresového centra
Pořadatelé ze skupiny ATOZ Group připravují také bohatý doprovodný program. Předsálí s kontaktními místy partnerů summitu je ideální pro networking. K dispozici bude nová aplikace, která podpoří interakci mezi účastníky, kteří se budou moci setkat k individuálním rozhovorům v kavárně Sustainable Café. Cateringový partner zajistí po celý den veganské a vegetariánské občerstvení. Zájemci o udržitelné prvky samotné budovy, Cubex Centra Praha, budou moci absolvovat prohlídku s průvodcem. Den uzavře Sustainable Pub s výborným jídlem, pitím a příležitostí navázat kontakty.
,,Je těžké vměstnat tolik inspirace a příležitostí k seznamování do jednoho dne, ale dáme do toho všechno," poznamenává Jeffrey Osterroth, jednatel pořádající společnosti ATOZ Group. ,,Každý účastník si ze summitu odnese nejen spoustu nápadů, ale i nové kontakty - ať už v telefonu nebo v podobě vizitek," dodává.
Registrace na Czech & Slovak Sustainability Summit 2025 již běží a zájemci si mohou rezervovat své místo na stránkách summitu.
Sdílet článek na sociálních sítích