30. květen byl stanoven jako Mezinárodní den brambor, aby se zvýšila osvěta o jejich hodnotách a příspěvku k potravinové bezpečnosti a udržitelnému rozvoji.
30. května - Mezinárodní den brambor
Brambory staré tisíciletí pocházející z jihoamerických And, které se v 16. století dostaly do Evropy a poté se rozšířily po celém světě, jsou mnohem více než jen zdrojem výživy.
Brambory jsou důležitou součástí strategií k zajištění dostupné a výživné potravy a lepší obživy ve venkovských a jiných oblastech, kde jsou přírodní zdroje, zejména orná půda a voda, omezené a vstupy drahé. Všestrannost plodiny a schopnost růst v různých podmínkách z ní činí výhodnou volbu plodiny.
Brambory jsou také plodinou šetrnou ke klimatu, protože ve srovnání s jinými plodinami produkují nízké úrovně emisí skleníkových plynů.
V posledním desetiletí se celosvětová produkce brambor zvýšila o 10 procent, což vedlo k růstu zaměstnanosti a příjmů, ale stále je třeba vykonat více práce, abychom využili plný potenciál plodiny ve snaze ukončit celosvětový hlad a podvýživu.
Kromě toho existuje mezi bramborami široké spektrum rozmanitosti s více než 5 000 vylepšenými odrůdami a farmářskými odrůdami/krajinami, z nichž mnohé jsou jedinečné pro svou původní polohu v Latinské Americe. 150 divokých příbuzných pěstovaných brambor vykazuje širokou genetickou variaci s řadou vlastností, včetně schopnosti přizpůsobit se různým produkčním prostředím, odolnosti vůči škůdcům a chorobám a odlišným vlastnostem hlíz. Jsou úložištěm dědičných vlastností pro neustálé genetické zlepšování plodin, aby reagovaly na neustále se měnící podmínky prostředí, nové biotypy škůdců a chorob a preference spotřebitelů.
Pozadí
Brambory představují jeden z nejdůležitějších příspěvků andského regionu celému světu, protože jsou jednou z pěti hlavních potravinářských plodin na světě, které přispívají k potravinové bezpečnosti.
Drobná a rodinná zemědělská produkce brambor, zejména venkovskými farmáři, včetně žen farmařek, podporuje úsilí o snížení hladu, podvýživy a chudoby a dosažení potravinové bezpečnosti a výrazně se opírá o zachování a udržitelné využívání biologické rozmanitosti a přispívá k ní.
V prosinci 2023 se Valné shromáždění rozhodlo vyhlásit 30. květen Mezinárodním dnem brambor s cílem zvýšit povědomí o rozmanitých nutričních, ekonomických, ekologických a kulturních hodnotách brambor a jejich přínosu jako neocenitelného zdroje potravy a zdroje příjmů pro venkovské rodiny a producenty s ohledem na provádění Agendy pro udržitelný rozvoj 2030 a dosažení jejích cílů udržitelného rozvoje .
Zdroj: https://www.un.org/en/observances/potato-day