Čtvrtek, 21. listopadu 2024

Třídíte odpad správně? Toto jsou nejčastější mýty o separaci

Třídíte odpad správně? Toto jsou nejčastější mýty o separaci

Někteří lidé obcházejí kontejnery na třídění odpadu a všechny odpadky házejí do komunálního odpadu. Důvodem jsou nedostatečné informace o správném třídění, stejně jako mýty o separaci, které odrazují lidi od třídění odpadu. Skleněné i plastové obaly před vyhozením není nutné umývat, zatímco ruličky od toaletního papíru a obaly na vajíčka patří do modrého kontejneru na papír. Použité pleny patří výhradně do komunálního odpadu!

I když podle údajů Ekokomu až 75 % lidí v Česku třídí odpad, někteří občané se stále nechávají ovlivnit mýty o třídění. Mnohé plastové, papírové či skleněné obaly tak končí v komunálním odpadu, čímž se navždy ztrácí jejich recyklační potenciál.
Konec skládkování odpadu je již na dosah. ,,Od roku 2030 nebudou moci jít žádné využitelné odpady na skládky a prakticky všechny recyklovatelné odpady se budou třídit," říká Petr Havelka, ředitel České asociace odpadového hospodářství. Je proto důležité neustále vzdělávat občany o správném třídění odpadu a také o chybách, kterým se vyplatí vyhnout. Tady jsou nejčastější mýty o třídění odpadu.
1. Všechny odpadky se míchají a končí na skládce
Proč házet papír do modrého kontejneru, plast do žlutého a sklo do zeleného, když všechno stejně skončí na jedné skládce? Tato úvaha se objevuje u mnoha z vás, zejména když vidíte, jak odpadkové auto vykládá obsah zeleného, žlutého a modrého kontejneru zároveň. Nákladní vozidla na odvoz odpadu však mohou být vícestupňová a mají několik oddělených zásobníků, do kterých se sypou jednotlivé druhy vytříděného odpadu. Tyto materiály pak slouží jako suroviny při výrobě nových produktů.
Příkladem může být právě použité sklo, které lze recyklovat do nekonečna a je cenným zdrojem pro továrny na recyklaci a výrobu nových skleněných obalů. ,,Mnozí lidé si myslí, že sklo vhazované do zeleného kontejneru končí v komunálním odpadu. To není pravda. Skrze sběrné společnosti, které vyvážejí tyto třídící kontejnery, končí sklo například také u nás," vysvětluje Boris Sluka, generální ředitel společnosti Vetropack Moravia Glass, která je v Česku jedinou továrnou recyklující sklo a zároveň z něj vyrábějící nové skleněné obaly.
2. Lahve nebo obaly musím před vyhozením důkladně umýt
Nechce se vám umývat použité plastové nebo skleněné nádoby před vyhozením, a proto je raději házíte do komunálního odpadu? Děláte velkou chybu. Použité skleněné láhve a obaly není nutné před vyhozením čistit. ,,Ani plasty, ani sklo není potřeba umývat, než je vyhodíte do sběrné nádoby. Technologické procesy po svozu odpadu jsou nastavené tak, aby sbírané suroviny zbavily znečištění a aby byly připraveny pro recyklaci," vysvětluje Havelka.
V praxi to funguje následovně: ,,Naše recyklační linka je schopna zpracovat lahve a sklenice, které nejsou vymyté, stačí, když vylejete obsah. Sklo můžete házet do kontejnerů i s víčky, vytříděná víčka předáváme k dalšímu zpracování," objasňuje Miroslav Horký, vedoucí recyklační linky společnosti Vetropack Moravia Glass.
3. Komunální odpad je na konci dne stejně vytříděn
Někteří lidé si myslí, že jednotlivé složky komunálního odpadu, které lze recyklovat jsou, dříve než se dostanou na skládku ještě vytříděné. Není to ovšem pravda. Pokud lidé házejí plasty, papír či sklo do komunálních kontejnerů, tak je tento materiál pro recyklaci navždy zatracen. Použité obaly vyhozené do komunálního odpadu putují následně na skládku odpadu nebo do spalovny. Například sklo se na skládce nerozkládá a nelze jej ani zlikvidovat spálením. ,,Obecně platí, že čím více recyklovatelných složek objemově vytřídíme, tím méně je zbytkového nerecyklovatelného odpadu, který musí být zneškodněn na skládkách nebo ve spalovnách," říká Beáta Baranová z Katedry ekologie FHPV Prešovské univerzity v Prešově.
4. Toaletní ruličky a obaly od vajec nepatří do modrého kontejneru
V minulosti se věřilo, že obaly na vajíčka nebo ruličky od toaletního papíru, které prošly několikanásobnou recyklací, už nelze dále zpracovávat. Z tohoto důvodu patřily do komunálního odpadu, nikoli do modrého kontejneru na papír. Dnes se však díky novým technologiím situace změnila. ,,Do modrého kontejneru můžeme vhodit časopisy, noviny, sešity, krabice či papírové obaly. Nevadí ani papír s kancelářskými sponkami nebo obaly od vajec a ruličky od toaletního papíru. Zpracovatelé si s nimi umí poradit," uvádí portál jaktřídit.cz.
Naopak, do modrého kontejneru nepatří celé svazky knih, uhlový papír či mastný nebo znečištěný papír. Tyto materiály už není možné recyklovat. Totéž platí pro termopapír, který se nachází na některých účtenkách. Je také důležité si pamatovat, že použité dětské pleny patří do komunálního odpadu, rozhodně ne do modrého kontejneru na papír.
5. Zrcadla a keramika patří do kontejnerů na sklo
Jednou z nejčastějších chyb při třídění odpadu je nesprávné umístění odpadu do nevhodného kontejneru. Někteří lidé se stále nechají zmást a pletou si správné nádoby, což může komplikovat celý recyklační proces. ,,Například zrcadlo nebo keramický hrnek do nádoby na sklo, nebo staré linoleum nebo novodurové trubky do nádoby na plast," dodává Havelka.
Do zeleného kontejneru také nepatří autoskla kvůli různým chemickým materiálům, které by mohla sklo znečistit. Problémem je také varné sklo, které má vyšší bod tavení. ,,Mnozí lidé nevědí, že například keramika a porcelán do zelených kontejnerů nepatří. Dalším příkladem je varné sklo, které má mnohem vyšší bod tavení. My tavíme sklo při zhruba 1 600 stupních Celsia, zatímco varné sklo má bod tavení až přes 2 000 stupňů," uzavírá Sluka.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů