Neděle, 5. ledna 2025

Projekt EKOABECEDA pro klima pomáhá školám integrovat téma změny klimatu do výuky

Projekt EKOABECEDA pro klima pomáhá školám integrovat téma změny klimatu do výuky

Vzdělávací program Recyklohraní aneb Ukliďme si svět představuje první výsledky dvouletého projektu EKOABECEDA pro klima aneb Se změnou začínáme v místě, kde žijeme, učíme se nebo pracujeme. Jeho cílem je během let 2024-25 pomoci školám přirozeně začlenit aktuální téma klimatické změny do výuky a vybavit pedagogy i žáky znalostmi a kompetencemi, jak této problematice porozumět. Jak už název napovídá, velkou pozornost projekt věnuje konkrétním opatřením, která můžeme realizovat v našich českých regionech.

Metodická příručka k participativnímu vzdělávaní a příklady dobré praxe
Od zahájení začátkem roku 2024 přináší projekt první konkrétní výsledky a výstupy. Již v tuto chvíli tak může pedagogům jako inspirace sloužit materiál s příklady dobré praxe z pilotní školy v Třebenicích (okres Litoměřice), kde žáci spolupracovali třeba na výrobě kompostéru na školní zahradě, vytvářeli klimatickou mapu obce nebo organizovali botanickou exkurzi v okolí školy pořádanou pro širokou veřejnost.
Druhým výstupem projektu je metodika participativního vzdělávání, která učitele i žáky zapojuje do rozhodovacích procesů a je trendem přispívajícím k výchově občanů odpovědných za své okolí. ,,Do konce roku 2025 plánujeme do projektu zapojit osm škol napříč celou republikou. Ty pak mohou sloužit jako inspirace pro další školy a vzdělávací instituce. Snažili jsme se tento program postavit tak, aby učitelům poskytl nejen teoretické znalosti, ale i praktické nástroje a příležitosti, jak klimatickou změnu začlenit do každodenního života škol a komunit," upřesňuje Hana Ansorgová, ředitelka Recyklohraní.
Změna klimatu jako nosné téma
Projekt EKOABECEDA pro klima aneb Se změnou začínáme v místě, kde žijeme, učíme se nebo pracujeme přirozeně navazuje na úspěšný projekt podobného názvu, který vzdělávací program Recyklohraní realizoval v letech 2021-23. Změna klimatu ovlivňuje širokou škálu oblastí lidské činnosti včetně každodenního života jednotlivců, a proto se tomuto tématu Recyklohraní dlouhodobě věnuje.
V předchozím školním roce měl velký úspěch například úkol Pojďme léčit českou krajinu, do nějž se zapojilo 410 škol, respektive 14 364 žáků a studentů. Školy se aktuálně mohou přihlásit i do tradiční výzvy Celoroční cíl školy s ekologickou tématikou, která vede ke kontinuální práci v průběhu celé školního roku a díky tomu také ke hmatatelným výsledkům v oblasti ochrany přírody.
,,Od řady pedagogů víme, že změna klimatu je pro ně často velmi náročné a široké téma. Proto jim chceme nabídnout dostatek materiálů a inspirace, které jim výuku ulehčí," doplňuje Hana Ansorgová.V průběhu let 2024 a 2025 připraví Recyklohraní celou řadu podpůrných aktivit, jako jsou online webináře s odborníky pro pedagogy, nebo tematické úkoly a instruktážní videa pro žáky a studenty.
Důležitou součástí programu je pak i aktivní zapojení žáků nejen ve školní výuce, ale také mimo ni. Prostřednictvím spolupráce s místními úřady, knihovnami nebo volnočasovými organizacemi se bude posilovat povědomí o klimatických výzvách i v komunitách.
Děkujeme partnerům
Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií z fondu Next Generation EU. Partnery jsou Státní fond životního prostředí ČR a společnost Veolia ČR.
_____________________________________________________________________________________________________
Projekt Recyklohraní aneb Ukliďme si svět vznikl v roce 2008 a jeho cílem je informovat a vzdělávat žáky či studenty MŠ, ZŠ a SŠ z celé ČR o problémech životního prostřední a nutnosti recyklace. V průběhu školního roku jsou vyhlašovány zajímavé úkoly s environmentální tematikou. Pedagogičtí pracovníci ke své práci mohou využívat učební materiál, tzv. Ekoabecedu. Zájemci o praktickou výuku recyklace se mohou zapojit do nejrůznějších sběrových akcí na podporu zpětného odběru použitých baterií a drobného elektrozařízení. Do října 2024 se do programu zdarma registrovalo přes 3 920 škol. Bližší informace o aktivitách v rámci projektu, včetně fotogalerie, lze najít na stránkách www.recyklohrani.cz nebo na www.facebook.com.
Hlavními partnery Recyklohraní, o.p.s. jsou společnosti ECOBAT s.r.o. a ELEKTROWIN, a.s.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů