Čtvrtek, 21. listopadu 2024

Na Právnické fakultě Univerzity Karlovy dnes začíná Klimatýden, akce určená nejen studentům

Na Právnické fakultě Univerzity Karlovy dnes začíná Klimatýden, akce určená nejen studentům

Na Právnické fakultě Univerzity Karlovy dnes startuje první ročník akce Klimatýden, kterou pořádá studentský spolek Mater Nostra. Po celý týden se návštěvníci mohou těšit na pestrý program zaměřený na klima v širších souvislostech - od přednášek odborníků, přes promítání dokumentů až po diskuze či swap oblečení. Za projektem stojí spolek studentů právnické fakulty Mater Nostra a vstup na veškerý program v rámci Klimatýdne je zdarma.

Právnická fakulta Univerzity Karlovy se tento týden otevře veřejnosti. Akce Klimatýden od pondělí do pátku návštěvníkům nabídne bohatý program a poskytne platformu nejen studentům, ale komukoliv, kdo má zájem o klimatickou problematiku a chce přispět k diskuzi o možnostech právního a občanského zapojení do ochrany životního prostředí.
,,Ve spolku se dlouhodobě věnujeme lidskoprávním a environmentálním otázkám. Šířením osvěty o klimatických tématech chceme posílit povědomí o naléhavosti řešení těchto výzev. Klimatýden nabízí prostor pro vzdělávání v klimatických otázkách, sdílení postojů a zejména inspiraci k odpovědnému přístupu k životnímu prostředí, " vysvětluje důvody pořádání akce Veronika Králová, spoluzakladatelka spolku Mater Nostra a ambasadorka Evropského Klimatického paktu.
Klimatýden nabídne studentům právnické fakulty i široké veřejnosti bohatý program od pondělí 11. do pátku 15. listopadu. V rámci programu se mohou zájemci těšit na významné osobnosti v oblasti ochrany klimatu a práva. V pondělní podvečer program zahájí děkan právnické fakulty Radim Boháč a vedoucí katedry práva životního prostředí Vojtěch Stejskal. Následovat bude panelová diskuse Ženy, klima a právo, která propojí témata genderové rovnosti a klimatické spravedlnosti. Mezi debatujícími bude například bývalá ombudsmanka a nově i nositelka státního vyznamenání Anna Šabatová.
V následujících dnech mohou zájemci navštívit debatu Zelený samet: Environmentální příčiny sametové revoluce, kterou doprovodí i promítání krátkého filmu Jana Svěráka Ropáci, za který získal v roce 1988 studentského Oscara, nebo diskuzi Generace Změna: Cesta k systémové transformaci?, která bude tematizovat otázky individuální a kolektivní odpovědnosti za udržitelné fungování společnosti a roli mladé generace v debatách o klimatu. Diskutovat zde bude například greenfluencerka a ambasadorka Evropského klimatického paktu Rozárie Haškovcová.
Mimo debaty program nabídne také promítání významného dokumentárního snímku kanadské novinářky Naomi Klein Po nás potopa nebo swap, ze kterého si návštěvníci mohou odnést nový kousek do svého šatníku, ale třeba i pěkný kus nádobí či doplněk do domácnosti. Celý program akce je k dispozici zde.
Mater Nostra
Spolek MaterNostra je kolektiv studentek a studentů, jejichž společným cílem je vytvářet bezpečné, otevřené, inkluzivní a solidární prostředí na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Spolek pravidelně pořádá akce, skrze které šíří povědomí o právu v jeho širším společenském kontextu se zvláštním zřetelem na jeho environmentální, feministické a socioekonomické souvislosti.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů