Společnost Sceye se spojila s NASA a USGS pro boj se změnou klimatu ze stratosféry
Strategická spolupráce ve výšce nad 18.000 metrů (60.000 stop) nabízí nový potenciál pro řízení dopravy a klimatu, pozorování a zobrazování Země, detekci metanu, bouřek a požárů a další oblasti
Přední americká letecká a kosmická společnost Sceye, která se specializuje na systémy výškových platforem (HAPS), oznámila uzavření dohody o spolupráci v oblasti výzkumu a vývoje se společností United States Geological Survey (USGS) a dohody Space Act s NASA. Cílem těchto dohod je zlepšit snímání, monitorování a sběr dat ze stratosféry v oblasti klimatu a životního prostředí. Toto partnerství navazuje na úspěšný letový program společnosti Sceye pro rok 2024, který byl završen přelomovým startem 24. října 2024 a prokázal připravenost platformy na komercializaci a dlouhodobé mise v roce 2025.
Na základě této spolupráce se technologie HAPS společnosti Sceye stává klíčovým partnerem pro přesné pozorování Země a vynášení užitečných nákladů pro více misí. Pomocí pokročilého hyperspektrálního zobrazování pomůže společnost Sceye agenturám NASA a USGS odhalovat "superproducenty" metanu, monitorovat aktivitu lesních požárů, bouře, zemětřesení a další extrémní povětrnostní jevy. Spolupráce umožní sledovat základní údaje a měření o životním prostředí v reálném čase, přičemž společnost Sceye také pomůže NASA a USGS rozšířit rozsah shromažďovaných klimatických údajů a posílit předpovědní modely.
"Naše partnerství s NASA a USGS je založeno na potenciálu HAPS setrvat nad oblastí působení po dlouhou dobu. Na rozdíl od družic to HAPS dokáže pod orbitální výškou, což umožňuje jedinečný pohled na klimatické změny a lepší přípravu na extrémní meteorologické jevy," řekl generální ředitel a zakladatel společnosti Sceye Mikkel Vestergaard Frandsen. "Odhalujeme stratosféru jako další hranici pro dosažení důležitých vědeckých pokroků, které pomohou komunitám po celém světě."
Vzhledem ke zrychlující se změně klimatu a rekordním emisím metanu nabízí technologie HAPS společnosti Sceye řešení, které umožňuje přesnou detekci emisí až do posledního pixelu. Společnost Sceye také spolupracuje s Agenturou pro ochranu životního prostředí (Environmental Protection Agency, EPA) a Ministerstvem životního prostředí Nového Mexika na pětiletém programu detekce emisí metanu v celém státě. Poslední letošní let společnosti Sceye demonstruje provozní připravenost platformy, která pomocí palubních infračervených kamer pořizuje kritická data.
Výškové platformy (HAPS) Sceye jsou napájeny solární energií, kterou zachycují během dne a pro noční použití ukládají v bateriích. To umožňuje nepřetržitý let ve výšce nad 18.000 m (60.000 stop), kde dokáže efektivně fungovat jen málo technologií.
"HAPS se svou schopností setrvávat nad konkrétními jevy, nepřetržitě pořizovat data s vysokým rozlišením v reálném čase a poskytnout přesnější pochopení toho, co se děje před událostí, během ní i po ní přináší revoluci pro vědeckou komunitu," uvedl ředitel Národního inovačního centra USGS Jonathan Stock.
Poslední start letového programu Sceye 2024 završil úspěšný letový rok a úplnou charakterizaci zařízení, včetně dosažení důležitých milníků řízeného přemisťování, celodenního letu a schopnosti setrvat nad oblastí působení po dlouhou dobu.
V roce 2025 se společnost Sceye zaměří na komercializaci a výdrž a přejde k testování schopnosti platformy absolvovat dlouhotrvající "sezónní lety". Tyto mise umožní nepřetržité monitorování v kritických obdobích, jako je například období lesních požárů, a podporu operací rychlé reakce poskytnutím údajů o vyvíjejících se hrozbách v téměř reálném čase.
Díky úspěšnému kolu Série C, které zvýšilo ocenění společnosti před investicí na 525 milionů dolarů, tak společnost Sceye pokračuje ve svém poslání vytvářet řešení, která změní svět.