Účinnost nařízení EU proti odlesňování začne platit o rok později. Jinak by hrozil kolaps hlavně u dodávek kávy, čokolády a hovězího masa
Vyjednavači Evropského parlamentu a členských zemí v tomto týdnu našli shodu na odložení začátku platnosti takzvaného odlesňovacího nařízení o jeden rok.
Nařízení požaduje, aby výrobní podniky deklarovaly, že jejich výrobky nepochází z pozemků, na kterých došlo k odlesňování. Cílem má být především ochrana tropických pralesů. Termín nařízení, které mělo původně začít platit už od konce letošního roku, nebylo podle české Potravinářské komory možné dodržet. Jinak by od ledna hrozily potíže zejména u dovozu čokolády nebo kávy, ale i při dodávkách hovězího masa od českých chovatelů.
Mimo jiné i na základě tlaku českých potravinářů navrhla začátkem října Evropská komise roční odklad tohoto sporného nařízení, jak jsme už veřejnost informovali zde.
Potravinářská komora již v říjnu vyzvala otevřeným dopisem europoslance, aby i oni schválili odklad tohoto nařízení. Z kontaktu se stovkami firem má Komora informace, že zavádění nařízení do praxe představuje pro podniky doslova byrokratickou past, protože v dostatečném předstihu nebyl vytvořen potřebný celoevropský IT systém a většina podniků nemohla zavést systém náležité péče vyžadovaný nařízením. Systém náležité péče zahrnuje ověření, že suroviny nepocházejí z pozemků, na nichž byly vykáceny lesy, a že při jejich produkci byly dodrženy požadavky právních předpisů země, ze které pocházejí.
Přestože se v polovině listopadu objevily zprávy, že europoslanci schválili 12měsíční odklad, bohužel ale k původnímu návrhu Evropské komise připojili pozměňovací návrhy. To znamenalo, že Evropský parlament musel ještě jednat s Radou a Evropskou komisí, aby se je pokusil přesvědčit, aby přijaly jeho pozměňovací návrhy. Vyjednavači Evropského parlamentu a členských zemí v tomto týdnu našli shodu na odložení tak, jak jej původně navrhla Evropská komise.
Odložení vítají zejména malé a střední podniky, aby se včas stihly na novou administrativní zátěž připravit. Zejména musejí vytvořit systém náležité péče, včetně ověřování dodávek surovin. Chystané nařízení netrápí jen evropské zpracovatele potravin, ale i výrobce v dalších sektorech.
,,O odložení nařízení o odlesňování žádáme již několik měsíců. Vítáme rozhodnutí vyjednavačů, protože toto opatření by v současnosti uvrhlo mnoho firem do nepředstavitelného chaosu. Ještě nedávno před možným začátkem platnosti nařízení nebyl vytvořen registr, kam by se firmy měly hlásit a vydávat v něm potřebné certifikáty," řekla prezidentka Potravinářské komory ČR Dana Večeřová.
Neodsouhlasení odkladu by mimo jiné mohlo způsobit problémy s dodávkami některých komodit, což by zákonitě zvýšilo náklady na produkci potravin. Takovou situaci by v důsledku pocítil ve své peněžence každý evropský spotřebitel.
Odklad musí ještě znovu potvrdit Evropský parlament a Rada Evropské unie. V tomto případě jde již o formalitu.