Středa, 15. ledna 2025

Sněmovna schválila zvýšení podílu pokročilých biopaliv v pohonných hmotách

Sněmovna schválila zvýšení podílu pokročilých biopaliv v pohonných hmotách

Podíl pokročilých biopaliv v pohonných hmotách zřejmě bude nutné postupně zvyšovat tak, aby v roce 2030 dosáhl v souladu se směrnicí EU 5,5 procenta. Schválila to dnes Sněmovna v rámci novely zákona o ochraně ovzduší, a to na doporučení hospodářského výboru. Normu, která podle vládního návrhu rozšiřuje počet firem s povinností nepřetržitého monitoringu znečištění životního prostředí a má přispět ke zlepšení kvality ovzduší hlavně ve městech, nyní dostane k projednání Senát.

Ministr životního prostředí Petr Hladík dnes novinářům řekl, že novela byla dostatečně prodiskutována a v horní komoře neočekává velký odpor.

Navyšování podílu pokročilých biopaliv se týká biosložky převážně rostlinného původu, například ze slámy, řas a podobných materiálů, ale i obnovitelných paliv nebiologického původu. Dodavatelé vybraných pohonných hmot také budou muset zajistit snížení emisí skleníkových plynů ve stanoveném rozsahu proti stanovené základně. V roce 2026 se bude muset snížit o 6,25 procenta na hodnotu 11 procent v roce 2030.

Novela upravuje také zavádění nízkoemisních zón, do nichž by města mohla zakázat vjezd starším typům automobilů. Zavádí se také informační systém těchto nízkoemisních zón. Vláda uvádí, že města tyto zóny nevyužívají, ačkoli je lze považovat za vhodný nástroj k omezení znečištění ovzduší.

Podle Hladíka nebude pro možnost zavedení nízkoemisní zóny platit podmínka obchvatu daného města. Bude na obcích, jaké náhradní trasy vyhláškou určí. Nově budou obce také moct stanovit kvůli pachu z průmyslových výrob vzdálenost vznikajících bytových zón od podniků. Ministr životního prostředí uvedl, že změna vychází ze zkušeností z posledních desetiletí, kdy se bytové zóny přibližují průmyslovým, nikoli naopak.

Firmy podle novely budou muset vedle kontinuálního sledování emisí škodlivých látek omezit prašnost při stavbách či demolicích. Cílem opatření je podle vlády zlepšit kvalitu ovzduší ve městech a obcích, více využívat digitální nástroje a snížit administrativu. Norma má stanovit jednoznačná pravidla pro jednorázová měření emisí i pravidla pro firmy, které musejí omezit třeba pomocí postupné odkrývky povrchu, protiprašnými sítěmi na lešeních při rekonstrukci fasád nebo vysazováním zeleně kolem staveb.

Výsledky z měření emisí mají firmy nově předávat výhradně digitálně do centrálního registru, a to přímo měřicími skupinami, což omezí administrativu. Dosud je posílají v papírové podobě Českému hydrometeorologickému ústavu a České inspekci životního prostředí.

Sněmovna přijala návrh poslance ODS Václava Krále, který žádá rozšířit výjimku z kontinuálního měření na všechny plynové zdroje, tedy na motory a turbíny. Poslankyně ANO Berenika Peštová naopak neprosadila zrušení povinnosti ohlašování kontinuálního měření emisí. Poslanec ODS Jan Hofmann pak neuspěl s návrhem navýšit v zákoně maximální podíl vyspělých biopaliv z potravinářských a krmných plodin z 1,7 procenta na 2,4 procenta.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů