Tuskovu výzvu ke změnám v energetice EU ocenili politici koalice i opozice
Výzvu polského předsednictví Evropské unie ke změně energetické politiky unie a obratu v takzvané Zelené dohodě pro Evropu (Green Deal) přivítali v Česku opoziční i vládní politici. Místopředseda opozičního hnutí ANO Karel Havlíček je přesvědčen, že se k myšlence budou přidávat další. Vedení EU si musí uvědomit realitu všedních dní, napsal ČTK. V opačném případě to bude znamenat konec evropských firem, míní. Na síti X slova polského premiéra Donalda Tuska ocenil místopředseda ODS a europoslanec Alexandr Vondra.
"Je konec Green Dealu v původní podobě. Okamžitě se musí změnit systém obchodování s emisními povolenkami, zapomenout na ETS2 (zpoplatnění emisí z paliv), musíme začít vytvářet energetickou a surovinovou nezávislost a změnit bláznivý dotační systém, podporující vše, co je natřené nazeleno. Pokud to okamžitě neuděláme, evropské firmy půjdou do kytek a domácnosti zchudnou jak kostelní myši," napsal ČTK Havlíček.
Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) zdůraznil, že Green Deal je složitý dokument o přechodu na moderní hospodářství, týká se opakovaného používání materiálů, ochrany přírody, adaptačních opatření, průmyslu, teplárenství, budov, dopravy. "Co je bezrozporné: Evropa má pokračovat v modernizaci. Pokud potřebuji méně energie na vytápění, je to ekonomičtější a především více konkurenční," uvedl. Dovoz surovin do Evropy podle něj nedává smysl, protože taková energie pak bude kvůli dovozu dražší. "Dává smysl si vyrobit energii tady, nutně potřebujeme jádro a alternativní zdroje. Vyrobení energií na svém vlastním území je správná cesta," uvedl.
Nový americký prezident Donald Trump, který se ujal v pondělí funkce, oznámil, že jeho země odstupuje od klimatické dohody z roku 2015, která je mezinárodním paktem o boji proti globálnímu oteplování. Vyzval Evropu také k vyšším investicím do obrany.
"Debata musí být vedena už s ohledem na bezpečnost v Evropě a třeba i na kroky Spojených států. Nemůžeme se tvářit, že finanční prostředky budeme tisknout v Evropě. Minimálně debatu si to zaslouží," řekl novinářům ministr pro vědu a výzkum Marek Ženíšek (TOP 09). "Green Deal spolu s rekordními výdaji na zbrojení by evropské země zničil, takže Green Deal musí podle Tuska ustoupit. Co nezaznělo, je fakt, ze pokud Trump žádá po Evropě víc peněz na zbraně, myslí tím americké zbraně a vyšší příjmy amerických firem. Názor SPD je dlouhodobě konzistentní - zrušme Green Deal a zároveň Česká republika nemá v současnosti peníze na další zvyšování výdajů na nákup amerických zbraní, jelikož již nyní všechno probíhá na dluh," řekl ČTK předseda opozičního SPD Tomio Okamura.
Vondra komentoval výzvu z Polska slovem "bravo". "Politicky ani hospodářsky si EU nesmí dovolit další zdražování základních životních potřeb. Zelení se kaboní. Bravo. Správná reakce na Donalda I.," stojí v komentáři, který přeposlal i premiér Petr Fiala (ODS). Podle Tuska musí unijní orgány jednat odvážně a přikročit k deregulaci, a to i v tak složitých oblastech, jako je Green Deal. Varoval, že neúměrně vysoké ceny energií mohou v Evropě smést demokraticky zvolené vlády.
"Ukazuje se, že jsme měli pravdu od úplného začátku a Donald Trump to potvrdil. Škoda, že paní Ursula (von der Leyenová) to nevidí a v Davosu na konferenci mluví úplně opačně," uvedla na síti X europoslankyně ANO Klára Dostálová. Odkázala na slova předsedkyně Evropské komise na Světovém ekonomické fóru v Davosu o tom, že klimatická dohoda zůstává nadále nejlepší nadějí pro celé lidstvo.