Pátek, 21. února 2025

Uživatelé Too Good To Go v Česku našli způsob, jak zachránit nejčastěji vyhazované potraviny

Uživatelé Too Good To Go v Česku našli způsob, jak zachránit nejčastěji vyhazované potraviny
Too Good To Go, společnost se sociálním dopadem a největší světové tržiště pro hospodaření s přebytky potravin, představila novou iniciativu. V prosinci roku 2024 se ptala svých nejaktivnějších uživatelů napříč všemi 19 zeměmi, aby zjistila, jaké návyky zamezující plýtvání jídlem tito uživatelé praktikují ve svém každodenním životě. Zjišťovala také, jaké motivace a preference mají v souvislosti s používáním aplikace. Z odpovědí vyplývá, že u Čechů při záchraně potravin hrají ekonomické aspekty významnou roli. Uživatelé Too Good To Go našli způsob, jak dělat rozhodnutí šetrná ke svému rozpočtu a zároveň mít velký vliv na předcházení plýtvání potravinami.
Aplikace Too Good To Go je v Česku dostupná od června roku 2024. Od spuštění na českém trhu si ji stáhlo přes 80 000 uživatelů, kteří zachraňují jídlo před vyhozením již z více než 350 partnerských podniků po celém Česku. Doposud se jim společně podařilo zachránit více než 60 000 Dobrovaků obsahujících celkově přibližně 60 tun jídla. To odpovídá zamezení 162 tunám emisí CO2e, přibližně 48,6 milionům litrů vody a 168 tisícům m2 půdy, které by byly zbytečně využity.
Too Good To Go se v rámci nejnovější iniciativy rozhodla zeptat svých nejaktivnějších uživatelů a zjistit jejich preference a motivace v souvislosti s používáním aplikace, stejně tak jako jejich každodenní návyky, kterými předchází plýtvání potravinami.
Na změně se podílí všechny generace
Too Good To Go se pro mnoho lidí stala součástí každodenního života a dokazuje tak, že aplikace je skutečně komplexním řešením pro všechny. Zatímco Gen Z se zaměřuje především na dostupnost a objevování nových podniků, Mileniálové začleňují Dobrovaky do svých rodinných rutin hlavně proto, aby se mohli stravovat udržitelně a šetrně k rozpočtu. Uživatelé z řad Generace X využívají aplikaci zejména pro plánování jídel a zefektivnění chodu domácnosti a Boomeři si nejvíce cení kvalitních potravin za skvělé ceny a možnosti propojení s komunitou a lokálními podniky.
Úspora peněz je v Česku na prvním místě
Během dotazování nejaktivnějších uživatelů v Česku Too Good To Go zjistila, že největší motivací pro používání aplikace jsou výhodné nabídky a úspora peněz. Na druhém místě pak skončilo překvapení z obsahu Dobrovaků (balíčků s přebytky potravin) a objevování nových podniků. Pozitivní dopad na životní prostředí byl až třetím nejčastěji zmiňovaným benefitem, který uživatelé vnímají jako cenný bonus. Aplikaci uživatelé nejčastěji používají cestou domů z práce nebo ze školy, jako spontánní odměnu či při objevování nových míst.
Jak zachránit jídlo, kterým se v Česku plýtvá nejvíce? Uživatelé Too Good To Go znají odpověď
Potravinou, která v Česku nejčastěji končí v koši, je pečivopotraviny.docx#_ftn1" name="_ftnref1" title="">[1]. To se vyhazuje až v 50 % českých domácností. Uživatelé Too Good To Go si jsou tohoto problému dobře vědomi. Právě pečivo je totiž nejoblíbenějším obsahem Dobrovaků, na druhém místě jsou pak hotová jídla. Pečivo je zároveň velmi snadno uchovatelné, jelikož se dá zmrazit a konzumovat průběžně během delšího časového úseku. To z něho ve výsledku dělá udržitelnou a praktickou možnost. Záchranou jednoho Dobrovaku plného pečiva (jehož cena by se normálně pohybovala kolem 300 Kč) v hodnotě 149 Kč týdně, mohou uživatelé ušetřit více než 7 800 Kč za rok. Záchrana jednoho jídla (1 kg) prostřednictvím aplikace Too Good To Go navíc odpovídá zabránění vzniku 2,7 kg emisí CO2e. Tato skutečnost napovídá tomu, že i malý skutek může mít v konečném důsledku obrovský efekt jak na životní prostředí, tak i na peněženku.
"Povzbuzujeme všechny, aby předcházeli plýtvání potravinami na každodenní bázi. Je to jednoduché a nenáročné, zároveň to ale v konečném důsledku má obrovský dopad jak na životní prostředí, tak i na peněženku. Vše, co je potřeba udělat, je jednoduše zapnout naši aplikaci a podívat se na místa v okolí. A to ať už jsme kdekoliv, jelikož se k nám přidávají další a další nové podniky každý den," říká Anna Podkowińska-Tretyn, Country Directorka Too Good To Go Česko.
Model výhodný pro všechny
Z nejnovějších dat Eurostatu vyplývá, že se v Česku vyhodí více než 1 milion tun jídla ročně. V přepočtu na obyvatele pak každý Čech vyhodí 101 kilogramů kvalitního jídla za rokpotraviny.docx#_ftn2" name="_ftnref2" title="">[2]. To jsou přibližně 2 kilogramy odpadu týdně.
Vzhledem k tomu, že plýtvání potravinami je zodpovědné za 10 % celosvětových emisí CO?, nabízí Too Good To Go model, který je výhodný pro všechny strany. Pro planetu, jelikož snižuje emise CO? vznikající plýtváním potravinami, pro lidi, kteří mají přístup k cenově dostupným potravinám, a také pro podniky, které mohou generovat zisk z přebytků a snáze budovat komunitu.
O Too Good To Go
Too Good To Go je společnost se sociálním dopadem, která spojuje uživatele s partnery, aby zachránili neprodané potraviny a zabránili jejich plýtvání. Se 100 miliony registrovaných uživatelů a 170 000 aktivními partnery v 19 zemích provozuje Too Good To Go největší světový trh s přebytečnými potravinami.
Od svého spuštění v roce 2016 pomohla společnost Too Good To Go zachránit před plýtváním více než 350 milionů jídel, což odpovídá zabránění vzniku 945 000 tun CO2e. Podle projektu Drawdown (2020) je snížení plýtvání potravinami krokem číslo jedna, kterým lze přispět k řešení změny klimatu, a to omezením nárůstu teploty do roku 2100 o pouhé 2?C.
V Česku Too Good To Go spolupracuje již s více než 300 lokálními podniky, mezi které patří například Zrno Zrnko, hotely Hilton, Bombay Express, L'Osteria, The Miners, The Italians a Costa Coffee.
Další informace o poslání Too Good To Go najdete na Too Good To Go webových stránkách.


potraviny.docx#_ftnref1" name="_ftn1" title="">[1] Ipsos, 2023
potraviny.docx#_ftnref2" name="_ftn2" title="">[2] Eurostat, 2024
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů