Poslední snímky družice se zaměřují na měnící se ledovce
8. července 2011
Některé z posledních snímků družice ESA ERS-2 odhalují rychle se měnící ledovce v Grónsku. Během posledních dnů své aktivní činnosti nám tento satelit-veterán přinesl několik záběrů na ledovec Kangerdlugssuaq a na něj navazující ledové proudy.
Předtím, než družice ESA ERS-2 6. července odešla do výslužby, přešla na novou oběžnou dráhu: z ní je schopná pořizovat záběry stejné pozemní oblasti s odstupem tří dnů, zatímco dříve pracovala v 35denním cyklu.
![]() |
|
![]() |
Snímky ledovce Kangerdlugssuaq ve východním Grónsku byly získané od března do května 2011. Ukazují, že proud ledu postupuje konstantní rychlostí zhruba 35 metrů za den.
Pak, někdy mezi 19. a 22. květnem, se velký kus ledu o ploše devět kilometrů čtverečních odlomil a dále "rozmělnil" na menší kry.
Informace z této části mise ERS-2, označované jako "ledová fáze", jsou důležité pro studium formování pobřeží, tektonických pohybů, mořského ledu nebo růstu plodin.
![]() |
|
Ledovec Kangerdlugssuaq
|
"Data ukazují na pokračující zrychlování tání a ústup ledovců jak v Grónsku, tak v Antarktidě. Bezesporu jde o jedny z nejdůležitějších stop týkajících se klimatických změn, které byly získané pomocí kosmických prostředků," uvádí profesor Andrew Shepherd z britské University of Leeds.
Družice ERS-2 (European Remote Sensing) byla vyslána na oběžnou dráhu v dubnu 1995 a strávila tak aktivní prací více než šestnáct let. Její plánovaná životnost přitom byla tři roky.
Hlavním přístrojem družice je radar SAR (Synthetic Aperture Radar), který je schopen zobrazovat zemský povrch v prakticky jakémkoliv počasí nebo světelných podmínkách.
Družice ERS-2 také provedla měření ozónu, mořských vln nebo vytvořila teplotní mapu oceánů.
"Teď když je ERS-2 ve výslužbě, není žádný aktivní nebo plánovaný satelit schopen provádět některá pozorování, například studovat ledovcové proudy," vysvětluje vědecký koordinát "ledové fáze" mise ERS-2 Marcus Engdahl.
"Díky tomu budou mít data získaná družicí ERS-2 během závěrečných měsíců práce pro vědeckou komunitu mimořádnou hodnotu."
![]() |
|
Petermannův ledovec
|
V srpnu 2010 se od Petermannova ledovce v severozápadním Grónsku oddělil ledovec o ploše 245 kilometrů čtverečních. Tuto vzácnou událost sledovala další družice ESA - Envisat.
Díky technologii InSAR schopné detekovat pohyby s přesností na centimetry nyní nově získané snímky z ERS-2 ukazují, že oddělování ker od Petermannova ledovce ještě nemusí být u konce.
Výzkumník z programu ESA Support To Science Element, doktor Noel Gourmelen, vysvětluje, že družice ERS-2 odhalila "prudké pohyby vrcholku Petermannova ledovce, který kopíruje pohyby oceánů. Zbytek ledovce přitom zůstává relativně v klidu, což by nasvědčovalo tomu, že vrchní část ledovce odpovídající zhruba polovině plochy výše uvedeného je již částečně oddělena."
ZDROJ: www.esa.int