Sezóna jeskyní byla úspěšná. Krasové podzemí zve turisty i v zimě
Čtrnáct zpřístupněných jeskyní České republiky si v uplynulém roce prohlédlo
téměř 700 tisíc návštěvníků. ,,Jsme rádi, že si k nám našlo cestu tolik turistů
i v roce, kdy řada služeb cestovního ruchu hlásila propady a kdy i my jsme se
potýkali s nepříjemnými komplikacemi v souvislosti s podzimními povodněmi. Ty
narušily provoz u některých jeskyní. Například v Jeskyni na Pomezí doposud
probíhá odstraňování škod. Doufáme, že zájem veřejnosti o návštěvu jeskyní bude
v letošním roce minimálně stejný jako v roce 2024. Z naší strany mohu slíbit, že
uděláme vše pro to, abychom ještě zlepšili služby pro naše návštěvníky," říká
Václav Zemek, pověřený řízením Správy jeskyní České republiky.
Čtrnáct zpřístupněných jeskyní České republiky si v uplynulém roce prohlédlo téměř 700 tisíc návštěvníků. ,,Jsme rádi, že si k nám našlo cestu tolik turistů i v roce, kdy řada služeb cestovního ruchu hlásila propady a kdy i my jsme se potýkali s nepříjemnými komplikacemi v souvislosti s podzimními povodněmi. Ty narušily provoz u některých jeskyní. Například v Jeskyni na Pomezí doposud probíhá odstraňování škod. Doufáme, že zájem veřejnosti o návštěvu jeskyní bude v letošním roce minimálně stejný jako v roce 2024. Z naší strany mohu slíbit, že uděláme vše pro to, abychom ještě zlepšili služby pro naše návštěvníky," říká Václav Zemek, pověřený řízením Správy jeskyní České republiky.
I když si velká část veřejnosti myslí, že jeskyně jsou v zimním období uzavřeny z důvodu ochrany zimujících netopýrů, není tomu tak ve všech případech. Řada jeskyní má celoroční provoz a v zimním období nabízí řadu alternativních prohlídek. Návštěvníci určitě nenastydnou - oproti mrazům venku je v krasovém podzemí celoročně kolem 8 až 14 stupňů Celsia.
Celoročně od úterý do neděle jsou kromě nejznámějších Punkevních jeskyní otevřeny i Sloupsko-šošůvské jeskyně v Moravském krasu-naše nejdelší přístupné jeskyně. Ty v zimě nabízejí netradiční prohlídky s baterkami, kde se návštěvníci podívají i do tří atraktivních míst, které při klasické sezonní trase zpřístupněny nejsou - do Kaple, Sklípku a na takzvané Průsvitné krápníky. Pokud chce zájemce vidět opravdu všechno zajímavé, co je ke spatření ve Sloupsko-šošůvských jeskyních, je podle jejich vedoucí Miluše Hasoňové nezbytné přijít alespoň třikrát v různých ročních obdobích.
Jedna ze zážitkových tras ,,Po stopách Nagela" zahrnuje například i desetimetrovou podzemní ferratu nebo sestup po dvanáctimetrovém žebříku, kde jsou návštěvníci jištěni lanem a sedacími úvazky, které dostanou zapůjčené. Účastníkům jen nesmí vadit, že se velmi pravděpodobně trochu zašpiní od bláta při lezení ,,po čtyřech". Oblíbeným zimním lákadlem v portálech všech zpřístupněných jeskyní bývají i spousty dočasných - ledových - krápníků, takzvaných ledouchů.
Další celoročně přístupnou jeskyní je Výpustek u Křtin, která kromě přírodní krasové části přibližuje zájemcům i historické využití interiéru skalního masivu. Ten v minulosti sloužil také jako podzemní nacistické továrny na letecké motory nebo jako tajné vojenské velitelství z období studené války. Na zážitkové trase ,,Za tajemstvím jeskyně" uvidí zájemci vybavení helmami a čelovkami například jinak nepřístupnou Nízkou chodbu. Ta dělá čest svému jménu a návštěvníci musí v některých místech ,,jít po čtyřech", ale za to jsou pak odmění pohledem na spoustu krásných tenkých krápníkových brček.
Celou zimu od pondělí do pátku od 9 do 15 hodin pak zvou zájemce Bozkovské dolomitové jeskyně v Podkrkonoší s největším podzemním jezerem Čech.
Od ledna se opět otevřely i dva jeskyní systémy na Olomoucku. Javoříčské i Mladečské jeskyně jsou v provozu každý všední den ve dvou pevných časech - v 10 a ve 13 hodin. Rozsáhlý třípatrový systém Javoříčských jeskyní nedaleko hradu Bouzov patří k jeskyním s nejkrásnější a nejzachovalejší krápníkovou výzdobou nejen v Česku, ale i v Evropě. Nedaleké Mladečské jeskyně u Litovle pod kopcem Třesín jsou zase největší a nejstarší známé sídliště cromagnonského člověka ve střední Evropě, tomu je věnována i malá expozice.
Zimní garantované prohlídky nabízí také Jeskyně Na Špičáku u Supíkovic s unikátními ,,srdcovými" chodbami, a to ve čtvrtky v 10, 12 a 14 hodin. Od února jsou otevřeny Zbrašovské aragonitové jeskyně v Teplicích n. Bečvou. Ve všední dny tam jsou dvě prohlídky v 10 a 14 hodin.
Pro informace o aktuálním dění v tuzemských jeskyních je dobré sledovat web Správy jeskyní ČR www.caves.czi sociální sítě fb.com/jeskynecr a instagram.com/jeskynecr.
Sdílet článek na sociálních sítích