Úhošť - Tabulová hora
Úhošť - Tabulová hora - krajinná dominanta se strmými svahy v SZ části Doupovských hor, 2,5 km JZ od Kadaně.Národní přírodní rezervace. Na náhorní plošině o velikosti 80 hektarů bývalo kdysi hradiště z doby bronzové a osídlení Kelty. Je významným archeologickým nalezištěm. Je ukázkou geologického vývoje Doupovských hor s výskytem řady chráněných druhů rostlin a živočichů.
Z Kadaně vede na vrchol naučná stezka. Jsou odtud nádherné rozhledy na Doupovské a Krušné hory, Kadaň, Klášterec nad Ohří a Chomutov.
Úhošť je z geologického hlediska významnou tradovanou lokalitou, dokazující stratovulkanický charakter doupovského vulkánu. Z genetického hlediska jde o erozivní relikt distálních svahů doupovského komplexu, kde jsou, stejně jako na jiných nedalekých lokalitách, odkryty lávové proudy bezolivinických a výše olivinických alkalických vulkanitů. Ve skalních defilé na svazích Úhoště je odkryta sekvence devíti lávových proudů různých bazaltických hornin (nefelinit, tefrit, pikrobazalt, bazalt) jejichž pořadí výlevu dokládá komplikovanou stavbu magmatického krbu (Rapprich a Holub, 2008). Většina takzvaných tufových poloh byla nově interpretována jako polohy zjílovělých autoklastik (brekciovité povrchy lávových proudů). Mohutný skalní masiv Úhoště leží na oligocénních tufech, ve kterých jsou paleontologicky významné polohy vápence a již vytěžené vrstvy seladonitu.
Foto na: www.turistika.cz
ZDROJ: www.turistika.cz