Handelsblatt: Německým jaderným koncernům má pomoci státní nadace
Provozovatelům německých jaderných elektráren má s náklady na jejich plánovanou likvidaci a přechod na obnovitelné zdroje energie pomoci státní nadace. Počítá s tím zatím utajovaný plán, o jehož základních bodech informoval v dnešním vydání deník Handelsblatt. Němečtí odpůrci atomové energie toto řešení kritizují.
Plán podle Handelsblattu vypracovala investiční banka Lazard. Má umožnit čtveřici největších producentů elektřiny v zemi, kteří musejí nejpozději do roku 2022 zavřít všechny jaderné provozy, investovat až 50 miliard eur (1,24 bilionu Kč) do výstavby alternativních zdrojů energie. Na to totiž podle ekonomického listu nebudou mít dostatek kapitálu, který budou muset mimo jiné použít na odstranění jaderných elektráren a uskladnění jejich paliva.
Do chystané nadace mají provozovatelé podle Handelsblattu vložit svá rizika v podobě jaderných elektráren určených k likvidaci. Její cenu Lazard odhaduje na 28 miliard eur. Současně do ní budou odvádět všechny své příjmy z prodeje "atomové elektřiny" do roku 2022, které se předpokládají ve výši 15 miliard eur. Třináct miliard rozdílu vyrovná stát, který za to od energetických koncernů dostane dluhopisy. Své pohledávky pak budou výrobci splácet investicemi do obnovitelných zdrojů.
Odborníci očekávají, že pomocí takového stimulu bude možné investovat do alternativních zdrojů a nutných přenosových sítí sumu v řádech desítek miliard eur. "V zásadě to může být cesta slibující úspěch jak posunout energetickou změnu kupředu," řekl deníku šéf německých odborů v energetice IG BCE Michael Vassiliadis. Na podobné bázi Německo už v minulosti řešilo odklon od těžby uhlí v Porúří.
Dva největší provozovatelé německých jaderných elektráren, RWE a E.ON, se od tohoto plánu však distancovali. "Tato myšlenka je nám známa, ale jelikož jsme tento model nezadali k vypracování, nepřísluší nám ho posuzovat," odmítl komentář mluvčí společnosti E.ON a podobně reagoval také hlavní konkurent RWE.
Odpůrci jaderné energetiky takové úvahy kritizují. Záruky za rizika spojená s odstraněním atomových elektráren podle nich převezmou daňový poplatníci, zatímco "čtveřice elektrárenských oligarchů si zajistí svou dominanci na trhu i v oblasti větrné a solární energie", uvedl mluvčí protiatomové organizace Vyzářeno Jochen Stay.
"O tom, že to nakonec bude drahé, když se staré jaderné elektrárny strhnou, se vědělo od počátku a neustále to bylo započítáváno do ceny proudu," tvrdí Stay. Odůvodnění, že nadace má sloužit k rozvoji obnovitelných zdrojů, považuje za absurdní.