V Jáchymově obnovili infocentrum k 50. výročí úložiště radioaktivního odpadu
Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) dnes otevřela obnovené infocentrum věnované úložišti v bývalém dole Bratrství v Jáchymově. Od vzniku úložiště, kam se ukládají radioaktivní odpady ze zdravotnictví, průmyslu nebo výzkumu, je to letos 50 let. Jestli bude sloužit pro ukládání nadále, se teprve rozhodne, řekl dnes při otevření infocentra ředitel SÚRAO Lukáš Vondrovic.
"V současné době provádíme studie, které mají zjistit možnosti i dalšího pokračování provozu úložiště. Rozhodnout by se mělo v roce 2026," uvedl Vondrovic. Současná kapacita úložiště, které má objem zhruba 1200 krychlových metrů, je už téměř naplněná. V posledních letech se sem vozí asi 35 sudů ročně, byly ale roky, kdy jich do Bratrství byla uložena i stovka.
Podle Martiny Máčelové, vedoucí provozu úložišť, jsou odpady, které do jáchymovského úložiště míří, přírodního původu, jde o přírodní radionuklidy, podobně jako ty, které se v Jáchymově a okolí vyskytují přirozeně. "My tak trochu vracíme do země to, co jsme si odsud v minulosti vytěžili," řekla Máčelová ČTK. I když je radioaktivita na Jáchymovsku přirozená, přesto je úložiště pečlivě monitorováno. Sleduje se hydrogeologická situace, geotechnická stabilita masivu i radiační situace v okolí. Odborníci tak mohou přesně zjistit a odlišit přírodní radioaktivitu okolí od té, která by mohla pocházet z úložiště.
Infocentrum úložiště Bratrství sídlí přímo v budově jáchymovské radnice a sestává s řady panelů s tématy radioaktivity, radioaktivních odpadů a jejich uskladnění, ale i historie místní těžby uranu. Zejména žáci škol také mohou využít pracovních listů, ve kterých mohou pak odpovídat na otázky k těmto tématům. Jen za dnešek se na zmodernizované infocentrum přijela podívat asi stovka žáků.