Tchaj-wan spustil podmořský systém varování před zemětřesením
Tchaj-wan uvedl do provozu první podmořský výstražný systém, který umožní zjistit včas zemětřesení, respektive vznik přívalové vlny cunami, a dá lidem šanci co nejdříve vyhledat bezpečné útočiště. Oznámila to dnes agentura AFP s odvoláním na tchajwanské oficiální zdroje.
Varovný systém tvoří seizmografy na dně oceánu, indikátory tlaku, které budou varovat v případě cunami, a podmořské mikrofony.
"Tento systém nám poskytuje přesnou představu, co se právě děje. Také můžeme poslouchat mluvu delfínů, kteří proplouvají v blízkosti," řekl ředitel seizmologického střediska Kchuo Kchaj-wen. Díky tomuto systému "získáme v průměru deset vteřin pro varování před zemětřesením na východním pobřeží a deset minut pro varování před cunami".
Podmořský kabel vychází z města Tchou-čcheng na severovýchodě ostrova a táhne se po mořském dně asi 45 kilometrů východním směrem. V reálném čase přenáší číselné informace o seizmické aktivitě. Přibližně 70 procent zemětřesení, která Tchaj-wan zažívá, jsou zaznamenána právě v této oblasti, upozornilo středisko.
Ostrov zažívá otřesy často, jelikož leží na styku dvou tektonických desek. Při zemětřesení v září 1999 otřes o síle 7,6 stupně Richterovy stupnice připravil o život 2400 lidí.