Zemědělská politika unie je demotivující
říká nově zvolený předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha.
Zemědělský svaz ČR je největší agrární zaměstnavatelskou organizací v republice. Martin Pýcha v něm pracuje již od roku 2003. V posledních letech zastával funkci tajemníka.
OTÁZKA: Co považujete za nejzásadnější problém českých zemědělců?
Je jím malá provázanost se zpracovatelským průmyslem. V jiných zemích je obvyklé, že zemědělci jsou vlastníky například mlékárny či cukrovaru, u nás ale došlo k úplnému oddělení těchto oblastí. Velkým problémem je i společná zemědělská politika EU. Naše zemědělce motivuje k tomu, aby nic nevyráběli. Jsou pak stále více závislí na dotacích. Tento systém je ale neudržitelný.
OTÁZKA: Kontraproduktivními dotacemi je pověstné hlavně ekozemědělství. Proč?
Současný systém se soustředí pouze na to, aby ekozemědělec splňoval podmínky hospodaření. Za to dostává platby, které mu uhradí zvýšené náklady. Nikdo již ale nesleduje, zda onen zemědělec vyrábí nějaké biopotraviny. Výměra ekologicky obhospodařované půdy se tak sice rychle zvyšuje, ale produkce biopotravin roste mnohem pomaleji.
OTÁZKA: Mohlo by Českou republiku uživit výhradně tuzemské ekologické zemědělství?
Při současné úrovni produkce určitě ne. Ledaže bychom významně snížili svou spotřebu potravin, což není příliš reálné. Roli ekologického zemědělství nevidím jako nosný program českého zemědělství, rozhodně ale bude významným doplňkem klasické výroby.
AUTOR: Petra Sýkorová
Martin Pýcha
předseda Zemědělského svazu ČR