Přírodní stavitelství Ostrava
15-17.2.2013
Přednáška, diskuse
Přírodní stavitelství, Ostrava
15. 2. - 17. 2. 2013
Seminář určen pro ty, kdo si chtějí zlepšit vnitřní klima hliněnými omítkami nebo postavit zdravý dům nebo je zajímají stěhovatelné domy a jurty. Budeme se věnovat výhodám a nevýhodám stavebních a izolačních materiálů, tvarů staveb. Povíme si, kde nakoupit jaký materiál a jak, kde a proč postavit slaměný domek, nízkoenergetický, pasivní nebo stěhovatelný dům.
V současné době se dostává stále více do popředí spotřeba energií u staveb. V posledních letech prudce narůstá počet nízkoenergetických a pasivních domů. Tato nízkoenergetické výstavba vyžaduje použití velkého objemu izolací. Zde se nabízí možnost použití přírodních materiálů, které jsou energeticky nenáročné při zpracování a tím cenově výhodné. Jednoznačně nejvíce používaným materiálem v přírodním stavění je sláma a hlína. Tyto materiály jsou velmi levné, ale podle způsobu jejich použití může prudce narůst pracnost na stavbě. Několik možných rozdílných konstrukcí si ukážeme na příkladech několika staveb.
Dále si probereme praktickou stavbuslaměného domku nejefektivnější technikou, která šetří čas, řeší problémy s hlodavci, průvzdušností, hořlavostí a výrobu vlastních omítek a cihel (odolných i přívalovým dešťům). Probereme seznam dodavatelů, kde a co koupit, co se vyplatí si nechat vyrobit a kdy se vyplatí stavba svépomocí. Seminář bude převážně z pohledu stavitele, tedy plný dosti jednoduchých a praktických postřehů.
Seminář povede: stavitel Petr Skořepa
Učí jak dobře a levně stavět z místních přírodních a recyklovaných zdrojů kvalitní obydlí, jenž užitnou hodnotou a energetickou nenáročností předčí dnešní běžnou výstavbu a vyrovnají se jí i životností a odolností. Používá ve svých stavbách moderní i málem zapomenuté staré techniky stavění, využívá fyzikální zákony na větrání, klimatizaci a topení. Vnitřní a vnější prostředí kolem obydlí propojuje, řeší hospodaření s vodou, energií a odpady tak, aby se vše co nejefektivněji využilo. Navrhuje soběstačné domy (i stěhovatelné domy), bez nutnosti napojení na jakékoli sítě.
PROGRAM SEMINÁŘE
PÁTEK
Úvod, představení se navzájem
Krátce o tom jak jezdím autem na vodu a rostlinný olej
Jak zakládáme soběstačné osady v Křižanech a Bílých Karpatech
Videa o systému Agrokruh a jak založit vlastní soběstačnou biofarmu
SOBOTA
Přírodní stavitelství - slaměné domy, hliněné omítky, zelené střechy
Stavba slaměno - hliněného domu - praktické návody
Hliněné omítky - příprava vlastní směsi - na hrubé a jemné omítky
Jaké slaměné balíky a kde sehnat a jakou konstrukci si vybrat
Ukázky, postupy a chyby z několika staveb slaměných domů
Jak postavit malý domek pro dva do 150.000 Kč
Jak postavit rodinný dům svépomocí do 1mil. Kč
Stěhovatelné modulové dřevostavby a slámostavby
Stavba celoroční slaměné jurty - jak postavit jurtu
Stavební zákon - stav. povolení, územní plány, účelové stavby, stavby na zemědělské půdě, možnosti, které se jinde nedozvíte
Materiály - vlastnosti a použití u nás běžně dostupných materiálů
NEDĚLE
Alternativní získávání energie a vody
Solární paraboly, parní stroje, termočlánky, kogenerace, dřevoplyn, bioplyn
Akumulace tepelné energie do pevné hmoty nebo vody
Soběstačné solární domy
Stavba soběstačného domu přihrnutého zemí - Earthships
Použití recyklovaného materiálu
Kompostovací záchody, kořenová čistírna odpadních vod
Další zajímavé konstrukce a možnosti jiného stavění - ukázky
Nízkoenergetický, pasivní nebo soběstačný dům ?
Kde a jak koupit výhodněji materiál
Začínáme v pátek večeří v 18:00 (Přednášky 19:00 - 22:00). V sobotu začínáme v 9:00 a končíme ve 22:00. Večer bývají méně důležité informace a videa. Oběd bude vždy ve 13:00, večeře v 18:00, snídaně v 8:00, další přestávky vždy dle potřeby. Konec semináře v neděli mezi 16-18 hodinou. Celkem to je 20 přednáškových hodin! Tedy poměrně náročný seminář. Každý si odnese všechny použité prezentace, texty, obrázky a ještě mnohem více informací a videí k domácímu samostudiu, kontakty, odkazy a seznamem dodavatelů na DVD.
Místo konání:
Ostrava-Poruba, Bajkalská ulice - objekt bývalé školky. (nyní jsou zde učebny jazykové školy a ochránců přírody a autoškoly ...a sídlo Pionýra) Vedle je krytý bazén a restaurace, dobrá dopravní obslužnost, vlastní parkoviště.
Přesný popis cesty - přijede se ke krytému bazénu (v Ostravě-Porubě). Zde se otočíte zády ke vchodu a proti vám je vjezd do jednosměrné ulice Charkovská cca za 50 metrů přijedete ke vjezdu do zahrady školky (Bajkalská). Vjedete do zahrady a zaparkujete.
Vlakem - nádraží Ostrava-Svinov, odtud na Svinovské mosty a zde autobusem č. 36, směr Poruba, zastávka Bajkalská - výstup. Nebo tramvají č. 4 zastávka Sokolovská, a pak dojít ke krytému bazénu.
Cena kurzu
Kč 2.200,- (Kč 2.000,- při platbě zálohy 14 dní a déle před seminářem).
Sleva pro páry Kč 800,- z celkové ceny. Sleva pro absolventy nějakého našeho předchozího semináře, také pro zájemce s malým příjmem, studenty, důchodce a maminky na mateřské dovolené Kč 400,-.
Záloha a platba předemPro rezervaci nám prosím pošlete zálohu Kč 500,- (EUR 20,-) na 2200288853/2010 české nebo slovenské č.ú. 2500288855/8330 (jako variabilní symbol uveďte vaše telefonní číslo úplně stejně tak, jak ho uvedete do objednávky, abychom platby dohledali). Děkujeme.
Samozřejmě, že v případě nemoci nebo jiného závažného důvodu se lze přesunout na nějaký další termín, jsme vděčni za včasné informování. Jinak zálohu použijeme na pokrytí vzniklých nákladů s organizací, nákupem potravin apod. Zbylé platby se provádějí až na místě.
Co sebouKaždému asi 2-5 dnů před seminářem posílám podrobnější informace. Určitě je dobré si vzít něco pod sebe, deku, polštářek, karimatku, svítilnu, přezůvky.
Ubytování
Ubytování je v učenbě za noc 100,- (spacák a karimatku s sebou)Parkoviště v zahradě objektu - patří k budově.
Strava
Kuchyňka je příslušenstvím učebny, ale je malá. V nejbližším okolí jsou tři restaurace.Přihlásit se můžete na našich stránkách www.ekovesnice.cz
Pořádá občanské sdružení Ekovesnice o.s.
Kontaktní osoba: Petr Skořepa
ekovesnice@gmail.com
+421 944 293 223 (Slovensko)