Plány pro investice do dopravní infrastruktury 2014-2020
5.3.2013
Přednáška, diskuse
Do oblasti dopravy plynou do České republiky od roku 2007 tzv. evropské peníze prostřednictvím operačního programu Doprava (cca 20 % z celé finanční obálky). Program zahrnuje sedm prioritních os zacílených na modernizaci dálničních, silničních a železničních sítí, rozvoj multimodální a vodní přepravy a dopravní propojení Prahy. Projekty podporované ze strukturálních fondů tvoří převážnou většinu realizovaných investic do dopravní infrastruktury a je zřejmé, že bez evropské podpory by řada projektů nemohla být realizována. Končící programovací období 2007-2013 dává vhodnou příležitost pro zhodnocení alokace financí v rámci OP Doprava a zamyslet se nad plány do budoucna, ať se jedná o budoucí OP Doprava či využití Nástroje pro propojení Evropy. Návrh Nástroje pro propojení Evropy, který je ještě předmětem vyjednávání mezi Radou a Evropským parlamentem, bude příležitostí pro investice a mobilizaci soukromých zdrojů v oblasti dopravních, energetických a ICT sítí.
Jaké významné projekty byly realizovány v současném programovacím období a jaké jsou plány do období následujícího? Které dopravní projekty by měly být financovány prioritně a které projekty chybí v plánech ČR? Jak nejlépe využít Nástroj pro propojení Evropy pro financování plánovaných projektů v ČR?
Diskusi zahájí Jan Michal, vedoucí Zastoupení Evropské komise v České republice, po němž svá vystoupení přednesou níže uvedení řečníci:
- zástupce Generálního ředitelství Evropské komise pro mobilitu a dopravu;
- Marek Pastucha, ředitel Odboru fondů EU, Ministerstvo dopravy ČR;
- Václav Matyáš, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR;
- Petr Kašík, výkonný ředitel Svazu dopravy ČR;
- Petr Zahradník, člen Národní ekonomické rady vlády.
Moderuje Alena Vlačihová, ředitelka CEBRE - České podnikatelské reprezentace při EU.