Clean Heat - Emise znečišťujících látek z lokálních topenišť a možnosti jejich omezení
29.11.2017
Přednáška, diskuse
Znečištění ovzduší způsobuje každoročně v Evropě přibližně 400 tisíc předčasných úmrtí a kolem 10 tisíc předčasných úmrtí v České republice. Podobně jako řada dalších členských států EU ani Česká republika stále nesplňuje evropské limity pro kvalitu ovzduší. Hledání řešení pro čistější ovzduší jsou proto velice potřebná i z hlediska ochrany zdraví lidí.
V centru pozornosti jsou lokální topeniště, neboť v mnoha oblastech představují hlavní zdroj znečištění prachovými částicemi. Pokud by nedošlo ke změnám, pak prognózy naznačují, že v roce 2030 by téměř 40% emisí jemného prachu (PM2,5) a více než 70% emisí černého uhlíku (BC, black carbon) mohlo být emitováno z lokálních topenišť. Během akce bychom chtěli diskutovat dopady spalování pevných paliv včetně dřeva a stávající situaci v České republice, jakož i hledat účinná opatření pro její řešení.
Nedávno schválené plány zlepšování kvality ovzduší (PZKO) si kladou za cíl dosáhnout do roku 2020 splnění limitů znečištění vyplývajících z evropské směrnice a z národního zákona o ovzduší. Nicméně lze předpokládat, že Česká republika bude nucena podnikat v budoucnu i další kroky, zejména v souvislosti se závazky pro roky 2025 a 2030, které vyplývají ze schválení směrnice o národních emisních stropech (směrnice NEC).