Skupina moldavských dobrovolníků s podporou profesionální firmy opravila a nově vyznačila turistickou trasu v oblíbené přírodní oblasti.
Krajinná rezervace Tipova se nachází asi 80 km severně od Kišiněva a rozkládá se na 306 hektarech podél západního břehu řeky Dněstr. Je to oblast nejen malebných vápencových skal a hustých lesních porostů, ale i bohaté historie: archeologické nálezy na území rezervace ukazují na souvislé lidské osídlení už od neolitu až do 5. století našeho letopočtu. V rezervaci se nachází hned 18 jeskyní tvořících jeden z největších jeskynních systémů ve východní Evropě. Ty místní mniši kdysi přeměnili na podzemní kostely a obytné prostory, a vytvořili tak síť náboženských staveb. Návštěvníci se sem mohou vydat po značených stezkách v celé rezervaci, přičemž hlavní vstup se nachází poblíž vesnice Tipova.
Značení některých stezek bylo po letech poškozené a trasy zarostlé vegetací. Turisté tak značky nerespektovali a tvořili nové, neoficiální stezky. Protože je Tipova v Moldavsku velmi oblíbenou výletnickou destinací (podle několika výzkumů je dokonce nejoblíbenějším místem vnitromoldavského cestovního ruchu), masivní turismus představuje pro životní prostedí problém. Oblast je přitom krajinnou rezervací chráněnou celostátními právními předpisy. Aby ji návštěvníci nepoškozovali, je nutné návštěvníky udržet na stezkách.
Skupina dobrovolníků kolem místní nevládní organizace SOL pod vedením Marie Gurskaie se tak za podpory specializované firmy TrailPro LLC rozhodla zajistit vzorové značení stezky vedoucí k jednomu z nejčastěji navštěvovaných kaňonů, zakončenému krásným vodopádem.
Dobrovolníci tak nainstalovali nové dřevěné sloupky s bílo-červeným značením i panely ukazující směr na nejoblíbenější trase k vodopádu od kláštera / hotelu Muze, kam přijíždějí všichni turisté. Trasa je dlouhá tři a půl kilometru.
Bylo však třeba udělat i spoustu další práce: pročistit náročnější úseky stezky zarostlé keři - jež nutily turisty vystupovat ze stezky a zhoršovat erozi svahu kaňonu), vyrovnat terén podél stezky pro snazší schůdnost i bránění erozi, opravit zvlášť erodované části v serpentinách po svahu kaňonu kameny a dřevem i uzavřít a zamaskovat nadivoko vzniklé trasy. Další činnosti jsou naplánováné na začátek jara, aby se zajistil dobrý stav stezky před začátkem hlavní turistické sezóny - práci provedou převážně místní dobrovolní strážci s pomocí firmy TrailPro.
Akce je příkladem praktické ochrany životního prostředí, jakou podporujeme na obou březích Dněstru v rámci projektu "Natura 2000 v Moldavsku: prosazování evropského přístupu k ochraně životního prostředí" spolu s naší místní partnerskou organizací Biotica. Projekt je financován z Programu transformační spolupráce České republiky Transition. Informace o našich dalších aktivitách v zemi můžete najít v dalších článcích zde.
Moldavsko: Nová turistická stezka v rezervaci Tipova
Zdroj: Arnika