Sobota, 27. dubna 2024

V Indonésii byla znovuobjevena největší včela světa

V Indonésii byla znovuobjevena největší včela světa

Největší včela světa, která byla po desetiletí považovaná za vyhynulou, byla znovuobjevena na jednom z málo probádaných ostrovů Indonésie. Po několikadenním pátrání našli vědci v souostroví Severní Moluky jednu samici včelího druhu Megachile pluto, vyfotografovali ji a nafilmovali, informoval zpravodajský server BBC News.

Megachile pluto je největším známým druhem včely, svou velikostí je přirovnávána k lidskému palci. Samice dosahují délky těla 38 milimetrů a rozpětí křídel 63 milimetrů, samci jsou menší.

Živočicha objevil roku 1858 při své cestě po Indonésii britský přírodovědec a badatel Alfred Russel Wallace, proto bývá tato včela v angličtině nazývána také Wallace's giant bee (Wallaceova obří včela).

V roce 1981 nalezli vědci několik exemplářů tohoto druhu na třech indonéských ostrovech. Od té doby nebyl spatřen žádný živý zástupce druhu, ačkoliv loni se objevily zprávy, že dvě takovéto včely byly nabízeny v internetovém prodeji.

V lednu se po Wallaceových stopách vydal do Indonésie tým expertů s cílem obří včelu najít a vyfotografovat. Výprava byla úspěšná.

"Bylo fascinující sledovat tohoto 'létajícího buldoka' hmyzí říše, u kterého jsme si nebyli jisti, jestli stále existuje," uvedl fotograf přírody Clay Bolt, který 25. ledna pořídil první snímky a video živých zástupců tohoto druhu.

Mezinárodní svaz pro ochranu přírody (IUCN) řadí Wallaceovu obří včelu k zranitelným druhům, kterým hrozí vyhynutí. Obchodování s tímto druhem ale není mezinárodní dohodou o obchodu s volně žijícími živočichy CITES v současné době nijak omezeno.

Kromě velkého zájmu sběratelů hmyzu ohrožuje Wallaceovu obří včelu také rozsáhlé odlesňování, které zmenšuje její přirozené životní prostředí v Indonésii.

Entomolog z americké Princetonské univerzity Eli Wyman, který byl členem výpravy, vyjádřil naději, že znovuobjevení unikátní včely přispěje k lepšímu pochopení vývojových etap tohoto druhu a k jeho ochraně před vyhynutím.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů