zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Elektromobily jsou levnější než klasická auta, tvrdí stále více expertů

24.10.2020
Ekologická auta
Elektromobily jsou levnější než klasická auta, tvrdí stále více expertů

Nákup a provozování elektromobilu je levnější ve srovnání s benzinovým nebo naftovým automobilem. Vyplývá to z několika nejnovějších studií pojišťoven, výrobců i akademických pracovišť. Zatímco náklady na pořízení vozidla jsou dosud u elektromobilů výrazně vyšší, náklady na jejich provoz a servis vycházejí o pětinu až třetinu lépe než u klasických aut. Poradenská společnost Deloitte navíc v průběhu příštího desetiletí předpokládá i snížení nákupních cen elektromobilů.

Britská pojišťovna Direct Line, která se specializuje na automobilový sektor, porovnávala náklady na pořízení a provoz elektromobilu (EM) a ekvivalentních modelů automobilů na benzin nebo na naftu při 14letém provozu. Vyšlo jí, že celkové náklady mohou být u EM ročně nižší asi o 107 liber (3 200 Kč), přičemž provozní roční náklady jsou u EM o 21 % nižší než provozní náklady auta s dieselovým motorem. Podle koncernu Volkswagen jsou náklady na servis EM dokonce až o 35 % nižší než u klasických aut a jejich provoz stojí asi jen třetinu.

V USA podle analýzy Výzkumného ústavu Michiganské univerzity náklady na servis EM nedosahují ani poloviny servisních nákladů na auta s benzinovými motory. V roce 2018 vycházely v průměru na 485 USD ročně, zatímco u benzinového motoru to bylo až 1 117 USD. Důvodem jsou jednodušší konstrukce elektromobilů, a tím pádem jejich snadnější servis, vyšší účinnost elektromotoru a celková delší životnost EM, která se pohybuje mezi 15 až 20 lety. Postupně odeznívá i problém s bateriemi, u kterých dnes někteří výrobci deklarují životnost kolem 10 let nebo 200 000 kilometrů bez ztráty kapacity.

Servis EM a srovnatelných aut se spalovacími motory vychází u některých typů levněji i v Česku. V porovnání nákladů na údržbu podle servisních plánů výrobce jsou výdaje na servis Škody CITIGO až třikrát vyšší než u elektrického modelu CITIGOe iV. Kromě jednodušší technologie a baterie bez aktivního chlazení hraje roli i dvojnásobný servisní interval u EM. Největší světový výrobce elektromobilů, americká Tesla, dokonce nemá žádný pevně stanovený plán prohlídek a firma jím ani nepodmiňuje platnost své čtyřleté záruky. Tesla doporučuje každé dva roky měnit kabinové filtry a vyměnit brzdovou kapalinu a každý rok nebo po 20 000 kilometrech by se také měly vyčistit a promazat brzdové třmeny.

Loňský rok 2019 byl pro elektromobilitu ve světě významným milníkem. Prodej EM a plug-in hybridních elektrických automobilů poprvé překročil hranici 2 milionů vozidel. Podíl čistých, tedy bateriových EM, z toho představoval 74 %, což byl nárůst o 6 % oproti roku 2018. V Evropě v prodejích dominovaly severské země a Nizozemsko. Na trhu v Norsku dosáhly EM podílu 56 % z celkového prodeje osobních automobilů a dva z deseti nejprodávanějších vozů v Holandsku byly elektromobily. Celosvětovému trhu EM a hybridů však nadále dominuje Čína. Trh v USA pak zásadně ovlivňuje model 3 Tesly, který tam představuje polovinu všech prodejů. Ostatní části světa za Evropou, Čínou a USA zaostávají. Analýza společnosti Deloitte očekává, že elektromobily v příštích 10 letech překonají hybridní vozy a do roku 2030 budou představovat 81 % (25,3 milionu) všech prodaných vozidel využívajících nějakou formu elektrického pohonu.

Trh s elektromobily je však zatím nestabilní a nadále ho ovlivňuje řada faktorů. Když Čína snížila dotace na nákup EM, okamžitě klesly jejich prodeje. Pokles zaznamenaly i USA v důsledku snížení cen pohonných hmot. Zároveň ale v současné době neklesají ceny nových EM. Když dotace na nákup elektrického auta v Číně klesly o 10 %, cena standardního modelu 3, který Tesla od roku 2019 masivně vyrábí ve své nové továrně v Šanghaji, vzrostla na čínském trhu o 1,5 % na 42 900 USD. Čína ale i bez započtení tamní produkce Tesly vyrobila v červenci 2020 asi sto tisíc elektromobilů, což je o 15,6 % více než ve stejném měsíci v roce 2019. A ačkoliv bude čínská vláda dotace na nákup EM i nadále snižovat, a to o 20 % v roce 2021 a o 30 % v roce 2022, analytici přesto očekávají podobná tempa růstu výroby a prodeje elektrických aut v Číně i v nejbližších letech.

Svět chce v příštích letech do elektromobility investovat miliardy USD. Masivní investice oznámil například Izrael. Zatímco v roce 2020 byl podíl EM na veškerém prodeji automobilů v zemi 3 %, v roce 2025 chce vláda dosáhnout zvýšení na 16 % a v roce 2030 až na 51 %. Aby byl cíl reálný, hodlá izraelské ministerstvo energetiky investovat do výstavby nových nabíjecích stanic tak, aby jich do pěti let bylo v zemi několik desítek a do deseti let několik stovek tisíc. Izraelský trh je známý jako inkubátor technologických novinek a trendy udává i v elektromobilitě. Jedním z řešení je např. systém Driivz pro řízení sítě dobíjecích stanic a správu zákaznických účtů, který už úspěšně slouží zákazníkům i v České republice.

Zdroj: Hejl Servis, s.r.o.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
Těžební unie
7
6. 2022
7-9.6.2022 - Veletrh, výstava
Brno-Líšeň, Lesní lom
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí