zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Za výbuchem v Hamru bylo porušení pravidel likvidace chemikálií

12.11.2020
BOZP
Havárie
Chemické látky
Šlendryján
Za výbuchem v Hamru bylo porušení pravidel likvidace chemikálií

Znalecké posudky z oboru chemie potvrdily, že příčinou loňského výbuchu v areálu firmy Purum na Českolipsku bylo nedodržení technologického postupu při likvidaci chemických látek. Z posudků také vyplynulo, že pracovníci firmy hrubě porušovali zásady bezpečnosti práce, řekla dnes ČTK mluvčí policie Ivana Baláková. "A to například tím, že nepoužívali předepsané ochranné pomůcky," dodala.

Policie výbuch prověřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. V případu ale podle Balákové nebyl zatím nikdo obviněn. "Jsme stále ve fázi prověřování případu," řekla.

Při nečekané chemické reakci v provozovně likvidace nebezpečných odpadů v Hamru na Jezeře bylo loni v listopadu osm pracovníků zraněno, jeden z nich později zemřel v nemocnici. S uniklými chemikáliemi se dostali do styku nejen záchranáři, hasiči a policisté, ale i zdravotníci, kteří se o zraněné starali v nemocnicích. Mnozí měli respirační a kožní potíže. Při neštěstí unikly do ovzduší sloučeniny vysoce koncentrované kyseliny sírové a silně zásaditého hydroxidu sodného s příměsí dalších chemických sloučenin. Vdechnutí těchto látek při havárii způsobilo podle dřívějšího vyjádření policejní mluvčí i smrt třiašedesátiletého zaměstnance firmy.

Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje má po zásahu stále šest vozů mimo provoz. Jde o sanitky a vůz lékaře, které na místě zasahovaly nebo převážely zraněné. Vozy musely být dekontaminovány a čekají na technickou kontrolu, která je podmínkou pro jejich vrácení do provozu. "Vozy jsou nadále odstavené. Teď se řeší znalecké posudky a je to i stále závislé na vyšetřování policie a dalších okolnostech," řekl dnes ČTK mluvčí krajské záchranné služby Michael Georgiev.

Marek Kuntoš

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí