Sobota, 27. dubna 2024

Hmyzem roku 2024 jsou samotářské včely, které jsou upozaděné včelou medonosnou

Hmyzem roku 2024 jsou samotářské včely, které jsou upozaděné včelou medonosnou

Hmyzem letošního roku jsou samotářské včely, které patří mezi volně žijící opylovače a v přírodě jich ubývá. Česká společnost entomologická (ČSE), která kampaň s názvem Hmyz roku vyhlašuje, uvádí, že v Česku je asi 580 druhů samotářských včel. Přes svůj význam a rozmanitost jim lidé nevěnují takovou pozornost jako včele medonosné. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělil Michal Andrle z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

ČSE uvádí, že samotářské včely se na ekosystémech a opylování rostlin podílejí mnohem více než domestikovaná včela medonosná. Společnost chce letos veřejnosti ukázat, že lidé mohou samotářským včelám pomoci. Základem je poskytnout jim na svém pozemku vhodný prostor pro život a vývoj, například krmnými květnatými pásy.

K hnízdění včel podle ČSE mohou pomoct takzvané hmyzí hotely s vhodným hnízdním materiálem. Letos ČSE uveřejní návody, jak v nabídce těchto hotelů najít ty správné, nebo jak je vyrobit svépomocí. Souběžně s tím spouští ČSE akci Sčítání hmyzích hotelů. Na webu mohou lidé hmyzí hotel přihlásit, přiložit fotografii a údaj, kde se nachází. Entomologové díky tomu mohou mít přehled, jak běžné hmyzí hotely vypadají a případně vydat další doporučení.

Pojmem ,,samotářské včely" se zjednodušeně označují volně žijící druhy včel. Mnoho z nich však žije společenským životem. Některé, třeba čmeláci, tvoří sociální společenství s dělnicemi a královnou. Jiné druhy naopak parazitují a chovají se jako kukačky v hnízdech jiných druhů. Mezi samotářské včely patří například hedvábnice, pískorypky, čalounice nebo třeba ploskočelky.

Některé takzvané samotářky mohou lidi překvapit i svou velikostí. Temně černé drvodělky dosahují délky až přes dva centimetry, drobná nicotěnka nejmenší naopak dorůstá pár milimetrů. Mnohé druhy jsou pestře zbarvené nebo pronikavě voní. Mohou hnízdit jak v dutých stoncích rostlin, tak například i v ulitách hlemýžďů.

Cílem kampaně, kterou ČSE vyhlašuje od roku 2021, je představit lidem zajímavého zástupce hmyzu a přispět tak k jeho poznání a ochraně. Loni byl hmyzem roku tesařík pižmový, kovově, většinou zeleně, lesklý a pronikavě vonící brouk. Předloni to byl cvrček polní, druh typický především pro teplejší oblasti Česka.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů