zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nissan odhalil svůj sériový elektromobil

11.08.2009
Ekologická auta
Nissan odhalil svůj sériový elektromobil

Japonská automobilka stejně jako její partner Renault vyznává elektřinu. Prvním sériovým elektromobilem Nissanu bude hatchback Leaf založený na modelu Tiida, který se v Evropě objeví v příštím roce.

Nissan auto prezentuje jako první dostupný elektromobil na světě. Co znamená v tomto případě dostupný? Cena se má pohybovat na úrovni velmi dobře vybaveného auta nižší střední třídy, tedy dejme tomu kolem 600 tisíc korun. Vůz by se měl na trh dostat ve druhé polovině příštího roku, kdy bude také zveřejněna konkrétní cenovka.

Leaf zákazníkům nabídne dojezd 160 kilometrů na jedno nabití, který obstarávají akumulátory lithium-ion. Podle průzkumů automobilky takový dojezd splňuje denní požadavky sedmdesáti procent zákazníků na celém světě. Auto lze přitom nabít buď ze speciální zásuvky za půl hodiny, anebo z běžné domácí zhruba za osm hodin.

Kabině vévodí nový IT systém propojující Leaf se vším možným.O pohon se stará elektromotor o výkonu 109 koní a točivém momentu 280 newtonmetrů. Jiné technické údaje zatím automobilka o modelu Leaf nezveřejnila. Zato se chlubí mnoha vymoženostmi na palubě. Jednou z nich má být propojení s okolním světem. Přístup do globálního informačního centra například zajistí, že se posádka z palubního počítače dozví adresu nejbližší dobíjecí stanice.

Další specialitou Nissanu Leaf je propojení s mobilním telefonem. Prostřednictvím něj totiž bude možné například spustit klimatizaci, aniž by auto muselo být zapnuté. "Nový IT systém je důležitou výhodou proti konkurenci. Chceme, aby se tento vůz stal partnerem pro řidiče a obohacením pro ostatní cestující. A také chceme, aby nový IT systém přispěl k vytvoření komunity lidí zajímajících se o eletromobily," uvádí Tooru Abe, hlavní produktový specialista

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí