Čtvrtek, 21. listopadu 2024

Africké státy našly jednotný hlas na summitu COP29, píše Le Monde

Africké státy našly jednotný hlas na summitu COP29, píše Le Monde

Africké státy se spojily a na dvoudenním summitu hlav států a šéfů vlád na klimatické konferenci OSN COP29, která se letos koná v ázerbájdžánském hlavním městě Baku, chtějí usilovat o získání finančních prostředků, aby se tak mohly přizpůsobit klimatické změně. Informoval o tom francouzský deník Le Monde.

Jedním z hlavních témat konference COP29 je podle AFP zvýšení cílové částky 100 miliard dolarů (více než 2,5 bilionu korun) ročně na financování rozvojových zemí, aby zvládly dopady klimatických změn a odklonily své ekonomiky od fosilních paliv.

Všech 54 afrických zemí zaujalo společný postoj. Vadí jim, že řada z nich se musí zadlužovat, aby si zajistila přístup k financím z fondu. I proto chtějí, aby peníze získaly formou grantů, nikoliv formou půjček. Velká část projektů na boj s klimatickou změnou navíc nezohledňuje specifika nejchudších zemí.

"Současné nastavení, podle kterého se přerozdělují finanční prostředky, nutí chudé země, aby se zadlužily kvůli projektům, které neodpovídají jejich nejnaléhavějším potřebám," řekla Vijaya Ramachandranová z amerického výzkumného centra Breakthrough Institute. Vysvětlila, že tyto projekty většinou cílí na snížení emisí, avšak nejchudší africké země se podílejí na vytváření celosvětových emisí méně než jedním procentem.

V průběhu let si africké státy uvědomily, jak důležité je dostat své lidi do středu rozhodování v OSN, píše Le Monde. Například v září se do vedení Fondu pro úhradu ztrát a škod, o jehož zřízení rozhodli šéfové vlád na minulém summitu COP28, dostal Ibrahima Cheikh Diong z východoafrického Senegalu. Fond má hradit nevratné škody způsobené změnou klimatu.

"Nechceme opakovat chyby, které jsme udělali při vzniku Zeleného klimatického fondu, kde se podmínky pro získání finanční pomoci ukázaly jako nedosažitelné pro nejchudší státy, kterým chybí lidé i technologie," řekl guinejský diplomat Alpha Kaloga s odkazem na fond z roku 2011 na financování klimatických opatření v průmyslově méně rozvinutých zemích.

Le Monde ale podotýká, že africké diplomacii se zatím nepodařilo přesvědčit ostatní lídry, aby zemím, které znečišťují Zemi minimálně a přitom na ně klimatické změny dopadají nejvíce, pomohly vyššími finančními částkami.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů