Poloprázdné tlakové lahve od párty plynů do popelnic nepatří!
Poloprázdné tlakové lahve od párty plynů do popelnic nepatří! Při zpracování odpadu se z nich stávají opravdové bomby
Pražské služby poukazují na nebezpečný trend. Až příliš často vybuchují pracovníkům v ZEVO Malešice velké tlakové lahve především od takzvaných párty plynů takřka pod rukama. Tyto poloprázdné obaly přitom nepatří do žádné z popelnic ani kontejnerů.
Česká metropole se v rámci svozu a zpracování odpadu potýká s novou výzvou, narůstajícím množstvím tlakových lahví a bomb od takzvaných párty plynů, především oxidu dusného, známého pod označením rajský plyn. "Nádoby se stlačenými plyny jsou nebezpečné kvůli vysokému tlaku uvnitř. Vlivem tepla nebo poškození mohou explodovat, způsobit vážná poranění a poničit techniku nebo zařízení, což se nám v ZEVO Malešice skutečně děje. Na půdě samotné spalovny s tím ale v současnosti bohužel nic nezmůžeme. Možnost účinně vytřídit velké tlakové lahve ze směsného komunálního odpadu v jeho objemu z celé Prahy momentálně neexistuje," říká tiskový mluvčí Pražských služeb Alexandr Komarnický.
I proto se Pražské služby spolu s hlavním městem snaží, aby se obaly od oxidu dusného vůbec nedostaly do směsného komunálního odpadu. Navíc je na ně podle odborníků možné nahlížet jako na cenný kov, který se dá recyklovat donekonečna. Cílem je, aby občané věděli, kam takový odpad odložit. Ideálně v rámci zpětného odběru. Zcela prázdné, bez ventilu a přeřezané je přijmou ve sběrných dvorech nebo v některých výkupnách druhotných surovin a kovošrotech. "Třeba po propan-butanu je možné prázdnou zálohovanou bombu vrátit, nebo ji nechat znovu naplnit. Hasicí přístroje zase odevzdejte specializovaným firmám. Tento druh odpadu prostě není možné jen tak někam odložit bez rozmyslu," připomíná Komarnický.
Od jara roku 2023 hlásí ZEVO Malešice rapidní nárůst počtu explozí v kotlích - je jich i několik týdně. Průměrně jednou měsíčně kvůli tomu dochází k nucenému odstavení některého z kotlů. Jedna taková oprava stojí zhruba 100 až 200 tisíc korun. Směsný komunální odpad z celé metropole míří do ZEVO Malešice k energetickému využití. Tady z něj vzniká elektřina a teplo pro přibližně 20.000 pražských domácností. "Výbuchy velkých tlakových lahví ale mohou za určitých podmínek zastavit provoz celé spalovny a významně ohrozit bezpečnost osob i používané technologie," říká ředitel ZEVO Malešice Aleš Bláha.
Rošt i kotel jsou na určitý přetlak konstruované. Pokud tu exploduje větší tlaková nádoba v nevhodné poloze, může dojít k poškození roštu nebo stěn kotle s keramickou vyzdívkou. To se už v pražském ZEVO Malešice několikrát stalo. Po opravě se pak linka obratem vrátila do provozu. Pokud by však došlo k současnému vyřazení všech kotlů, musel by být veškerý směsný komunální odpad odkloněný na skládky. Tomu se snaží Pražské služby vyhnout.