Konec doby klecové: Evropská komise oznámila, že předloží návrhy na zlepšení welfare hospodářských zvířat v roce 2026
Compassion in World Farming (CIWF) vítá závazek Evropské komise začít v roce 2026 realizovat slíbenou reformu legislativy týkající se welfare zvířat. Prioritou mají být návrhy na zákaz klecových chovů. Eurokomisař pro welfare zvířat Olivér Várhelyi na posledním plenárním zasedání Evropského parlamentu v roce 2024 ve Štrasburku tímto závazkem reagoval na přání lidí z Evropy, včetně 1,4 milionu těch, kteří podpořili evropskou občanskou iniciativu Konec doby klecové. Eurokomisař však nestanovil žádný časový plán pro předložení kompletní revize právních předpisů o welfare zvířat.
Toto oznámení následovalo po měsících rostoucího tlaku ze strany veřejnosti a poslanců Evropského parlamentu napříč politickým spektrem, kteří naléhali na Komisi, aby do svého pracovního programu zařadila i spisy týkající se welfare zvířat. Několik evropských zemí, včetně Švédska, Dánska, Česka, Francie a Německa, rovněž vyzvalo výkonný orgán EU, aby předložil chybějící legislativní návrhy co nejdříve.
V souvislosti s revizí legislativy pro welfare zvířat eurokomisař Várhelyi evropským zákonodárcům sdělil: ,,Nejenže to potřebujeme udělat, ale my to také uděláme."
V reakci na úspěšnou iniciativu Konec doby klecové, kterou podepsalo více než 1,4 milionu lidí z Evropy, se Komise v roce 2021 jednoznačně a právně zavázala, že do roku 2023 předloží legislativní návrhy, které ukončí klecové chovy do roku 2027. Předchozí Komise bohužel svůj slib nesplnila a návrhy na poslední chvíli odložila.
V září ochránci zvířat s radostí přivítali konsenzus dosažený v nové zprávě Strategického dialogu o budoucnosti zemědělství EU, kterou podpořilo 29 významných svazů a sdružení z agrárního sektoru, občanské společnosti a akademické obce. Tato zpráva vyzývá Evropskou komisi, aby zveřejnila návrhy na revizi pravidel pro welfare zvířat a zákaz klecových chovů do roku 2026.
Vinciane Patelou, vedoucí CIWF EU uvedla: ,,Toto oznámení představuje významný milník v boji za osvobození 300 milionů zvířat, která jsou v Evropě stále každoročně držena v klecích. Budeme spolupracovat s Evropskou komisí, abychom zajistili, že návrhy budou v roce 2026 skutečně předloženy.
Klíčové aspekty předložení zbývajících návrhů týkajících se welfare zvířat jsou stále nejasné, a to je nepřijatelné. Hospodářská zvířata už čekala dost dlouho. Povoláme Komisi k odpovědnosti, aby dodržela svůj slib vůči milionům lidí z Evropy, kteří požadují vyšší standardy welfare zvířat."
,,Vítáme zařazení Česka mezi pokrokové země, které vyzývají Komisi ke splnění slibu a ukončení doby klecové. Vzhledem k tomu, že máme již uzákoněný zákaz klecí pro nosnice od roku 2027, je nezbytné, aby čeští zástupci v EU udělali vše, co je v jejich silách pro bezodkladné vysvobození nosnic a všech dalších zvířat z klecí," dodala Romana Šonková, vedoucí CIWF Česko.