Vize zemědělství Evropské komise: promarněná příležitost pro řešení skutečných problémů
Evropská komise dnes zveřejnila svou Vizi zemědělství. Velká část materiálu se
bohužel soustředí na dotace a navyšování protekcionismu, zatímco zásadní
problémy zůstávají stranou. Jde proto o promarněnou příležitost razantně změnit
sektor, do kterého plyne plná třetina evropského rozpočtu a který musí řešit
zásadní problémy kvůli změnám klimatu, nezdravým životním stylem spotřebitelů i
nefungujícím jednotným evropským trhem.
Evropská komise dnes zveřejnila svou Vizi zemědělství. Velká část materiálu se bohužel soustředí na dotace a navyšování protekcionismu, zatímco zásadní problémy zůstávají stranou. Jde proto o promarněnou příležitost razantně změnit sektor, do kterého plyne plná třetina evropského rozpočtu a který musí řešit zásadní problémy kvůli změnám klimatu, nezdravým životním stylem spotřebitelů i nefungujícím jednotným evropským trhem.
Materiál, který dnes Evropská komise zveřejnila, je hlavně reakcí na stávky zemědělců v Bruselu a snaží se reagovat především na jejich stížnosti. ,,Na rozdíl od strategického dialogu o zemědělství v minulém roce tento materiál Evropské komise neřeší problémy, které se týkají potravinářů, obchodníků a zákazníků. Je to promarněná příležitost prosadit dlouho odkládané změny, které by posílily odolnost tohoto významného sektoru a ze kterých by těžili především evropští spotřebitelé," říká prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.
Pozitivní v návrhu Komise je, že přiznává potřebu reformy Společné zemědělské politiky, což bude velkým tématem jednání o novém evropském rozpočtu pro roky 2028-2034. ,,Bude dobře, pokud se podpora více zaměří na ty, kteří přispívají k potravinové bezpečnosti, fungující lokální ekonomice a ochraně přírody. Bude ale také potřeba dotace provázat s jasným zadáním, aby se neopakovaly situace, na které třeba v ČR opakovaně poukazuje Nejvyšší kontrolní úřad. Typickým příkladem jsou například provozní dotace, které mají na papíře sloužit ke zlepšování welfare zvířat, ale stát jejich přínos nijak nevyhodnocuje. A jak ukazují opakované skandály z různých chovů, tyto dotace neplní svůj účel," říká Tomáš Prouza.
Velkým problémem materiál Komise je ale to, že neřeší otázky zemědělství v celé jejich šíři, tedy zpracování zemědělské produkce, výroby potravin, jejich prodeje a spotřeby. ,,Místo skutečně reformního materiálu je na stole dokument, který možná uklidní některé stávkující zemědělce, ale nijak nevyřeší problémy, které dopadají na občany. Evropská komise bohužel ignoruje potřebu zásadních investic do potravinářství i obchodu kvůli snižování energetické náročnosti, snižování emisní stopy a digitalizaci. Místo posilování jednotného evropského trhu a odstranění teritoriálních omezení obchodu, kvůli kterým jsou po celé Evropě potraviny výrazně dražší, než by musely být, v materiálu vidíme jen další zvyšování bariér. Chybí také jakákoliv snaha podpořit zdravější stravování, což by s ohledem na stárnutí a zhoršování zdravotního stavu populace mělo být jednou ze zásadních priorit," shrnuje Tomáš Prouza.
Dnes zveřejněný materiál bohužel také popírá sliby Ursuly von der Leyen o tom, že její druhá Evropská komise bude méně regulovat a lépe vyhodnocovat jakoukoliv potřebu regulace. Aktuálně například probíhá evaluace Směrnice o nekalých obchodních praktikách a výsledky má Komise zveřejnit koncem letošního roku. ,,Aniž by počkala na výsledky této evaluace, v dnešním materiálu již Komise oznamuje změny této směrnice. Komise tak během 14 dní popírá své vlastní sliby o změně přístupu k byrokracii. Přitom třeba sektorové šetření ÚOHS v České republice ukázalo, že většina problému (a také většina správních řízení) poslední dobou pramení z neférově nastavených vztahů mezi zemědělci a potravináři. Proto mají být jakékoliv změny legislativy podloženy skutečnou analýzou. Bez respektování faktů budou slibované návrhy jen dalším zvyšováním byrokracie, která dusí celou Evropu," uzavírá Tomáš Prouza.
Sdílet článek na sociálních sítích