Neděle, 22. prosince 2024

Sójový párek je taky párek. Výrobci rostlinných potravin se brání a požadují rovné podmínky

Sójový párek je taky párek. Výrobci rostlinných potravin se brání a požadují rovné podmínky

Návrh novely vyhlášky o požadavcích na maso, která by zakázala používat názvy jako ,,kapustový karbanátek" nebo ,,veganský burger" pro nemasité produkty, narazil na tvrdý odpor byznysu a odborných organizací. Řada firem a institucí včetně Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR), Hospodářské komory, Úřadu vlády, organizací Zeleného kruhu, Nestlé, Salve Natura, Veto ECO, Emco či Vegetus již podala nebo plánuje podat k vyhlášce připomínku.

Organizace a firmy upozorňují, že novela znevýhodňuje české producenty rostlinných potravin a ztěžuje orientaci spotřebitelů na trhu. ,,Ministerstvo zemědělství samo připouští, že názvy jako kapustový karbanátek nebo bedlový řízek jsou vžité a spotřebitele nematou. Současně však novela umožní Státní zemědělské a potravinářské inspekci poměrně svévolně posuzovat a pokutovat tyto a další názvy rostlinných potravin, čímž otevírá prostor pro nejistotu a komplikace pro výrobce i spotřebitele a spotřebitelky," vysvětluje Lucia Milec, Public Affairs specialistka ProVeg Česko.
Podle průzkumu YouGov pro ProVeg Česko sedm z deseti dotázaných souhlasí s názvy jako ,,rostlinná klobása" či ,,sójový párek", které usnadňují výběr potravin. ,,Názvy odkazují na tvar, způsob použití nebo chuť potraviny. Novela chce ošetřit problém, který neexistuje, a přinese jen zmatek na talířích spotřebitelů a zbytečné náklady pro české firmy," dodává Milec.
Šikana výrobců i spotřebitelů
Firmy i organizace kritizují, že novela zasahuje do zavedených zvyklostí a vytváří nepřiměřený tlak na české výrobce. Zatímco zahraniční firmy budou moci názvy nadále používat, místní firmy by musely měnit obaly, marketing a čelit případným pokutám.
Lucia Milec k tomu dodává: ,,Proto jsme spustili kampaň Sójovým párkem proti cenzuře, ve které jsme vyzvali veřejnost i firmy, aby se postavily proti této nesmyslné změně a řekly jasné NE."
Rovné podmínky jako klíčový požadavek
Výrobci rostlinných potravin i další organizace proto žádají zachování názvů, které reflektují tvar a použití potravin, a apelují na vládu, aby problematické části novely zrušila. ,,Názvy jako bedlový řízek nebo sójový párek jsou nejen zavedené, ale i jasné. Jejich zákaz by poškodil spotřebitele i české podniky a narušil rovné podmínky na trhu," uvádí Lucie Roškotová, vedoucí projektu Rostlinně.
Vyhláška je nyní v připomínkovém řízení, které končí 20. prosince. Organizace, firmy i veřejnost se mohou připojit k nesouhlasu a podpořit kampaň proti této kontroverzní změně na www.sojovyparek.cz.
Vyjádření společnosti Nestlé Česko s.r.o. - Zbyněk Haindl, manažer kategorie potravin společnosti Nestlé pro ČR a Slovensko:
,,Na našem českém trhu se dlouhodobě vymezují proti rostlinným alternativám masa především zájmové skupiny producentů a zpracovatelů masa, aniž by si plně uvědomovali, že právě rostlinné alternativy (masa) pro ně mohou do budoucna představovat zajímavou příležitost pro efektivní rozšíření jejich výroby. V Evropě existuje řada masozpracovatelských podniků, které se začaly orientovat na rostlinný výrobní program kvůli měnícím se preferencím spotřebitelů (např. trend flexitariánství). Proto se já osobně domnívám, že by měly jít trendům naproti, nikoliv se proti nim vymezovat. Zároveň mohou celému odvětví pomoci s vývojem kategorie a výrobků tak, abychom společně odstraňovali největší bariéry spotřebitelů v oblasti rostlinných alternativ, jako je například chuť nebo cena (ve srovnání s masem). Navíc - a to je důležité - odvětví rostlinné stravy má u nás tradici, na trhu existuje řada velmi nadějných a inovativních firem, a tím se toto odvětví již stalo součástí českého potravinářského průmyslu. Kupříkladu náš závod Nestlé v Krupce exportuje 98 % produkce rostlinných výrobků mimo Českou republiku, čímž posiluje český export. A tak závěrem: měli bychom tuto dynamicky se rozvíjející část českého potravinářského průmyslu podporovat, nikoli regulovat."
Vyjádření společnosti SEMIX PLUSO, spol. s r.o. - Mgr. Barbora Bortlová, marketingová ředitelka:
,,Za nás nesouhlasíme s novelou vyhlášky č. 69/2016 Sb, kde se znemožňují názvy jako je například Vegan Prejt, Burger a jim podobné. Nejedná se o klamání koncových spotřebitelů, je zcela jasné, že když bude vedle sebe Hovězí Burger a Vegan Burger, tak spotřebitel jasně pochopí, jaký produkt si kupuje. Naopak, když budou rostlinné výrobky označeny názvem, který bude nejednoznačný, obecný, tak to bude pro zákazníka matoucí."
Vyjádření společnosti, Emco spol. s r.o - senior produktová manažerka společnosti Veronika Juračková:
,,Domníváme se, že omezení v označování našich výrobků je pro nás jako českou značku problematické vůči zahraničním výrobkům, kterých se novela nedotkne. Ve svém důsledku bude spotřebitel zmaten a nebude na první pohled jasné, jak naše produkty použít."
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů