Tádžikistán čelí obrovské invazi sarančat, dochází mu prostředky
Tádžikistán, který prožívá mohutnou invazi sarančat ničících jeho ornou půdu, nebude mít brzy prostředky na boj s touto pohromou. Uvedl to dnes ředitel státní agentury pověřené bojem proti tomuto druhu hmyzu.
"Zásoby insekticidů jsou téměř vyčerpány a žádné rezervy nemáme," řekl ředitel agentury Kijomiddin Ganijev.
Tento hmyz sežere všechny živé rostliny (...) až po kořínky," zdůraznil a dodal, že armáda kobylek se přiblížila k polím s bavlnou, obilím a melouny.
Podle něho sarančata letos zničila již 150.000 hektarů půdy, tedy téměř dvojnásobek půdy poškozené za celý loňský rok.
V polovině května Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) oznámila, že pomůže deseti zemím z kavkazské a středoasijské oblasti, mezi nimi i Tádžikistánu, uchránit 255 milionů hektarů orné půdy před invazí sarančat. Vyhlásila pro to pětiletý program v hodnotě 1,6 milionu dolarů (26,7 milionu korun) financovaný hlavně Spojenými státy.
Ganijev ale nevěří, že by letos mohl očekávat od FAO nějakou pomoc.
K deseti zemím postiženým invazí sarančat patří: Afghánistán, Arménie, Ázerbájdžán, Gruzie, Kazachstán, Kyrgyzstán, Rusko, Tádžikistán, Turkmenistán a Uzbekistán.
Ekonomika Tádžikistánu, nejchudší země v celém postsovětském prostoru, spočívá hlavně na vývozu surovin, především hliníku a bavlny, které jsou jeho hlavním vývozními artikly.