Zóna smrti v Mexickém zálivu roste
Mořskému životu nebezpečná oblast s příliš malým obsahem kyslíku ve vodě bude mít letos v létě v Mexickém zálivu rekordní rozlohu. Upozornili na to američtí vědci, podle nichž za to mohou především povodně na řece Mississippi.
Oblast, kterou vědci označují jako "zónu smrti", vzniká v Mexickém zálivu každý rok. Způsobují ji řasy, které se živí látkami, jež do moře vyplaví Mississippi. Pro svůj růst spotřebují většinu kyslíku ve vodě, a ryby i další mořští živočichové musejí takto zasaženou oblast rychle opustit, jinak se udusí.
Hlavní obživou pro řasy jsou dusičnany a fosfor obsažené v hnojivech. Letos se rozvodněná Mississippi rozlila do polí podél svého toku, takže se hnojiva dostala do moře ve zvýšené míře.
"Zóna smrti" bude mít letos podle vědců 22 až 24 tisíc kilometrů čtverečních, tedy přibližně 1,5 procenta rozlohy celého zálivu. Podle modelu vědců z Michiganské univerzity se oblast s nízkým obsahem kyslíku ve vodě potáhne od ústí Mississippi směrem na západ podél pobřeží amerických států Louisiana a Texas.