Nadměrný rybolov, znečištění a klimatické změny si vybírají svou daň. Život ve světových mořích se ztrácí tempem, které odborníky děsí. V nové zprávě, již zpracovali odborníci z Mezinárodního programu pro stav oceánů (IPSO), vyplývá, že vymírání druhů dosáhlo kritické fáze.
Světové oceány umírají rychleji, varují vědci
"Ta odhalení jsou pro nás šokující, negativní změny postupují mnohem rychleji, než jsme dosud předpokládali," řekl stanici BBC Alex Rogers z IPSO. Zamoření prostředí podle něho působí s dalšími nepříznivými vlivy v synergickém efektu, jenž potíže násobí. Podrobnosti chtějí experti představit koncem týdne v newyorském sídle OSN.
Už nyní ale vědci považují za prokázané, že postupuje rychlým tempem tání grónských a arktických ledovců. Uvolňování metanu z mořského dna proces tání urychluje.
Současně jsou hladiny moří zaplaveny plastikovými sáčky a dalším odpadem. Téměř nezničitelné obaly umožňují transport toxických mořských řas na velké vzdálenosti, kde mohou zamořit rozsáhlé plochy u pobřeží.
Podobné změny zažily sice oceány i dříve, ale nikdy tak výrazně. "Nikdy v minulosti také nebylo možné projektovat, jaký bude další vývoj. My jsme toho ale schopni, měli bychom to proto využít," uvedl Dan Laffoley, odborník z Mezinárodního svazu pro ochranu přírody.
Vědci radí přijmout několik zásadních kroků, které by mohly nepříznivý vývoj alespoň zmírnit.
Státy by se podle nich měly dohodnout na zmírnění nešetrného plošného rybolovu. Měly by rovněž omezit znečišťování moře plastikovým odpadem a průmyslovými hnojivy, jež do nich přinášejí světové veletoky. Za významné pokládají také omezení emisí CO2, které zvedají hladinu oceánů.