Na Vysočině mohou dobrovolníci pomoci sekat chráněné mokřady
Na několika místech Vysočiny mohou dobrovolníci během léta pomoci se sekáním chráněných luk. V pondělí začne tradiční Kosení pořádané ochránci přírody z Kněžic. Jako první přijde na řadu Urbánkův palouk u Nové Brtnice, během dvou týdnů by mělo být posekáno celkem šest hektarů podmáčených rašelinných luk a bývalých pastvin. Jak zjistila ČTK, v srpnu mohou lidé pomoci shrabovat posečenou trávu kolem Kladinského potoka na Pelhřimovsku a na dvou mokřadech pod Žákovou horou na Žďársku.
Chráněné louky je podle ochránců potřeba posekat alespoň jednou ročně, aby nezarostly náletovými dřevinami a aby z nich nevymizely cenné druhy rostlin. Peněz na údržbu podle nich ale rok od roku ubývá. "Na některé lokality letos peníze nejsou, děláme je z nadšení a zadarmo," řekl ČTK Václav Křivan z kněžické organizace Českého svazu ochránců přírody. Nejjistější jsou podle něj příspěvky kraje, ale ty jsou jen na chráněná území. Se sekáním většinou pomáhají hlavně lidé, kteří na Vysočinu přijíždějí z velkých měst; místních moc nechodí.
Kosení pořádají ochránci z Kněžic letos už 27. rokem. Podle Křivana se na loukách většinou vystřídá asi 20 lidí. Pomáhají hlavně studenti z Prahy a z Brna. "Máme pár lidí, kteří se k nám vracejí léta, občas přivedou někoho dalšího," přiblížil situaci. Kromě Urbánkova palouku se bude sekat přírodní památka Kamenný vrch nedaleko Heraltic a rezervace Na Podlesích u Hrutova, která je známá díky početnému výskytu orchidejí prstnatců májových.
Sekáči s kosami začínají pracovat kolem 5:00, když je ještě rosa. Přes den se většinou posečená tráva suší a odváží. Podle Křivana je to tvrdá práce, která by se bez pomoci dobrovolníků dala těžko zvládnout.
Jinde v kraji používají ochránci přírody při sekání cenných lokalit většinou křovinořezy nebo malé sekačky. Dobrovolníky potřebují pro shrabování a vytahování trávy. U Kladinského potoka je očekávají od 12. do 14. srpna. "Je možné přijít třeba jen na pár hodin," doplnil Václav Kos z pelhřimovského Střediska ekologické výchovy Mravenec. V minulých letech podle něj pomáhalo deset 15 lidí.
Ve stejném termínu mohou zájemci pomoci ochráncům přírody i na Ždársku, a to na dvou hektarech podmáčených luk pod Žákovou horou. Na 12. srpna chystá Sdružení Krajina hrabání na louce ve Fryšavě a o den později v Samotíně, řekla Kateřina Marečková ze sdružení. Vyhrabaná tráva se musí vytahat na plachtách.