Zemědělství - vývoj, struktura
Zemědělství je dominantním sektorem indického hospodářství. Podíl na tvorbě HDP sice pomalu klesá, ale stále představuje 14,5 %. Zaměstnává 58 % obyvatelstva, které je na zemědělství životně závislé. Hlavním cílem zemědělství bylo a stále zůstává zajištění výživy rychle rostoucího počtu obyvatel. Indie je od poloviny sedmdesátých let soběstačná v produkci potravin, i když hektarové výnosy jsou v porovnání s mezinárodními standardy nízké.
Průměrný roční růst přidané hodnoty v zemědělství poklesl ze 4,7 % v devadesátých letech na 2,1 % v prvních letech nového tisíciletí. V r. 2002-03 došlo dokonce k poklesu zemědělské výroby o 7 %, což bylo dáno značným suchem a nedostatečným monzunem, který byl vystřídán vysokým růstem 10 % po dobrém monzunu v r. 2003-04. V dalším roce ovšem došlo k podstatnému poklesu vzhledem k nepříznivým klimatickým podmínkám a zemědělství stagnovalo. V roce 2007/08 vykazoval růst zemědělské produkce nárůst o 4,5 %, což představuje o téměř jedno procento více než v roce předchozím. V roce 2008/09 rostla zemědělská výroba Indie zhruba o dvě procenta. Hospodářské výsledky indického zemědělství zcela závisí na počasí. Součástí všech ekonomických rozborů v agrárním sektoru jsou proto vždy data příchodu monzunu a jeho pohyb po území Indie. Například pozdní příchod monzunu v roce 2009 tvrdě poznamenal indické zemědělství, když došlo k propadu zemědělské výroby v uvedeném roce o 10,8 %.
Hlavními úkoly pro vládu jsou zajištění zavlažování rozsáhlých ploch, zajištění skladování vody v období mezi monzuny a úsporné zacházení s vodou. Vláda rozpracovává různé programy podpory farmářů, které zahrnují i otázky pojištění proti výkyvům cen na trhu zemědělských výrobků. Zvyšuje se také výroba umělých hnojiv a vláda určuje prodejní ceny farmářům tak, aby jim byly dostupné (v současné době se např. močovina prodává za nižší nežli výrobní cenu a rozdíl je hrazen státem). Zvyšuje se také použití mechanizace, především traktorů a dalších strojů používaných při sklizni.
Indie značné množství zemědělských výrobků vyváží, podíl zemědělského exportu na celkovém exportu se pohybuje kolem 10 % (10,47% v roce 2011). Největšími položkami ve vývozu byly rýže a mořské produkty a čaj. Na druhé straně mnoho potravin Indie také dováží a v roce 2011 se na celkových dovozech se dovozy zemědělských výrobků podílely 3.5 %. Největší položkou jsou rostlinné oleje, cukr.
Indické zemědělství je jedním z hlavních předmětů jednání na půdě WTO, neboť indická vláda hájí zájmy zemědělců a trvá na snížení a postupném odstraňování podpor, které rozvinuté země vynakládají na zemědělství. Jde jí především o ochranu velké skupiny obyvatelstva, které je na práci v zemědělství životně závislá. Na podporu zemědělství vláda vynakládá významné prostředky, byť zdaleka ne v takovém rozsahu jako některé rozvinuté země. Důležitou součástí ochrany domácího agrárního trhu je regulace dovozu (celní režim).
Nosné obory zemědělské výroby:
Pěstování obilnin
v této skupině se jedná hlavně o rýži, která má klíčové postavení v boji s chudobou a podvýživou. V samotné Asii 2 mld. lidí získávají 60 - 70 % energetického příjmu z rýže a jejích výrobků. Navzdory tomu roční produkce již několik let stagnuje na hodnotě okolo 95 mil. tun.
Hlavní plodiny:
čaj - Indie je největším světovým producentem a spotřebitelem čaje. Pěstuje se zde 27 % čaje na světě a představuje 13 % světového obchodu s čajem, přičemž čtvrtina čaje se vyváží,
káva- Indie se podílí jenom 4 % na světovém obchodu, ale jedná se o speciální druhy silné kávy, která má dobré postavení na mezinárodních trzích, její produkce v posledních letech stagnovala a závisí značně na světových cenách.
přírodní kaučuk - Indie je třetí největší producent a čtvrtý největší spotřebitel kaučuku na světě
Pěstování ovoce, zeleniny a květin - tento sektor představuje zhruba čtvrtinu v celkovém HDP vytvářeném v zemědělství. Kromě konečných produktů zahrnuje i pěstování předpěstků pokojových i jiných rostlin, které se vyrábějí v laboratorních podmínkách a posléze letecky dodávají do Evropy k dalšímu pěstování (např. do Holandska).
Živočišná výroba - maso, mléko a vejce, drůbež a mořské produkty.
Importované komodity:
1) Cukr a cukrovinky čokoládové a nečokoládové
- Ročně doveze Indie cukr a cukrovinky za více než 1 mld. USD. Hlavními dodavatelskými zeměmi jsou Brazílie, Thajsko, Guatemala a Španělsko.
2) Sušená zelenina
- V r. 2010 Indie dovezla sušenou zeleninu za více jak 800 mil. USD. Ačkoliv je Indie sama jedním z největších světových producentů ovoce a zeleniny, komodity jako sušený hrách a čočku musí dovážet z Kanady, USA a Austrálie.
- Indie na dovoz sušené zeleniny uvaluje 34 % clo.
3) Ovoce
- Indie dováží také ovoce, zejména jablka a datle. Ovoce Indie každoročně doveze za zhruba 700 mil. USD. Podle indické metodiky mezi ovoce spadají také ořechy.
- Dovoz čerstvého ovoce do Indie je velmi komplikovaný. Ovoce dlouhou dobou převozu trpí a celní procedury mnohdy zdrží dodávku o týden i více. Okolní země a domácí produkce indickou spotřebu pokrývají dostatečně.
4) Káva, čaj, koření
- Tyto komodity Indie dováží z okolních asijských zemí, zejména ze Šrí Lanky, Indonésie, Nepálu a Číny.
5) Vejce, mléčné a vaječné produkty, med
- Na 5. místě se z hlediska objemu dovozu umístila vejce, mléčné a vaječné produkty a med. Tyto komodity Indie dováží zejména z Austrálie a Nového Zélandu a objem dovozu je přes 180 mil. USD ročně.
- Clo na mléko a mléčné výrobky je 30%. Indie uvalila 70% clo na dovoz medu a v návaznosti na zákaz dovoz indického medu do EU z r. 2010 lze očekávat odvetná opatření a komplikace.
6) Obiloviny
- Ačkoliv je Indie 2. největším producentem obilovin na světě, svoji obrovskou spotřebu musí krýt i z dovozu. Celkový import obilovin do Indie dosahuje 90 mil. USD, především z Argentiny a Paraguaye.
7) Rostlinné kuchyňské oleje
- Indie každý rok doveze kolem devíti milionů tun rostlinných kuchyňských olejů. Poptávka po této komoditě vytrvale stoupá a proto, že se domácí výrobu nedaří úměrně navyšovat, roste i dovoz. Kapacita domácích výrobců rostlinného oleje je 7,4 milionů tun ročně
8) Koření
- Nejzajímavější importní komoditou z koření je pro Indii jednoznačně makové semeno. Kapacita místního trhu pro dovoz je 24 tisíc tun. V Indii se pěstuje zejména farmaceutický mák .- Vysoký je také objem dovozu kardamomu do Indie, která toto koření dováží zejména ze Srí Lanky.-Druhý nejvyšší podíl na dovozu ze všech koření má v Indii pepř černý. Ročně ho Indie doveze 17 tisíc tun.
9) Potravinářské technologie a stroje na zpracování potravin
- Indie si klade za cíl výrazně obnovit zastaralé stroje na výrobu a zpracování potravin. Otevírá se tak zajímavá příležitost pro exportéry potravinářské techniky.
ZDROJ: Businessinfo.cz