Úterý, 19. března 2024

Valašské Klobouky podpoří zasakování dešťové vody ve městě

Valašské Klobouky podpoří zasakování dešťové vody ve městě

Radnice ve Valašských Kloboukách na Zlínsku začala s úpravami, které podpoří zasakování dešťové vody ve městě. V ulicích tak například přeruší některé obrubníky, aby mohla voda odtékat do zelených ploch, nová parkoviště bude budovat z vodopropustných materiálů a dešťovou vodu bude u veřejných budov zachycovat do nádrží a využívat ji pro zavlažování, sdělila dnes ČTK mluvčí radnice Lenka Zvonková.

"Změna klimatu způsobuje stále častější dlouhotrvající sucha a nárazové přívalové deště. Hladina spodních vod klesá a lidé, kteří jsou závislí na zásobování z domovních studní, začínají mít potíže s dostatkem pitné i užitkové vody. Rozhodli jsme se proto nebýt lhostejní a připravit opatření, kterými se budeme na našem území snažit srážkovou vodu lépe využít," uvedl místostarosta Martin Janík (nez.).

Na městských pozemcích budou podle podmínek přerušeny obrubníky, aby dešťová voda namísto do kanalizace tekla k travnatým plochám. "První z takových úprav už si mohou lidé všimnout u dětského hřiště na sídlišti Palackého, kde se voda díky sníženým obrubám dostane z asfaltové komunikace do štěrkového vsaku a zavlaží okolní trávník. Další podobné úpravy chystáme u polikliniky, domu dětí a mládeže nebo pumptrackové dráhy pod sídlištěm na ulici Luční," uvedl Janík.

Dešťová voda se bude zužitkovávat i díky propustné dlažbě u nových parkovacích stání, jak je tomu na sídlišti Palackého. "U městských budov bychom v budoucnu chtěli řešit zadržování dešťové vody v rezervoárech a malých nádržích. Výborně už si s tímto úkolem poradila například mateřská škola, která k dešťovým svodům umístila sudy a vodu využívá k zalévání zahrady" řekl místostarosta.

K efektivnímu hospodaření s vodou mohou přispět také obyvatelé města. "Doporučujeme vlastníkům domů řešit zasakování srážkové vody a její spotřebu přímo na místě, kde spadne, nikoli její svedení do kanalizace. Při zavlažování dešťovkou se ušetří nemalé prostředky za pitnou vodu, jejíž cena je velmi vysoká. Nabízí se však také využívání podzemních nádrží nebo štěrkových vsaků na pozemcích," řekl Janík.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů