Pátek, 26. dubna 2024

Děti Země: O povolení spalovny u Plzně opět rozhodne krajský soud

Děti Země: O povolení spalovny u Plzně opět rozhodne krajský soud

Krajský soud v Plzni bude opět zkoumat zákonnost vydání stavebního povolení na spalovnu komunálních odpadů v Chotíkově u Plzně, která patří Plzeňské teplárenské a funguje od srpna 2016. Nejvyšší správní soud (NSS) rozsudkem z 22. prosince vyhověl kasační stížnosti ekologického spolku Děti Země ze srpna 2018 a zrušil rozsudek krajského soudu, který potvrdil pravomocné stavební povolení pro spalovnu, řekl dnes ČTK Miroslav Patrik, předseda Dětí Země - Klubu za udržitelnou dopravu Brno, který od počátku stavbu za 2,2 miliardy Kč napadá.

NSS podle něj uznal dvě námitky Dětí Země z celkových pěti. Spor běží od od března 2018. "Uspěli jsme s porušením dvou procesních práv. Krajský soud nám odmítl zaslat stanovisko Plzeňské teplárenské k naší žalobě, ačkoliv jsme ho o to žádali, takže jsme se k němu nemohli vyjádřit," uvedl Patrik. Dále musí soud znovu zdůvodnit, jak bylo možné v prosinci 2017 vydat pravomocné stavební povolení, ačkoliv chybělo pravomocné územní rozhodnutí, které krajský soud zrušil v prosinci 2016 a nové tehdy ještě nebylo vydáno.

NSS zamítl námitku k absenci přezkumu závazného stanoviska ministerstva obrany a námitku k absenci přezkumu zákonnosti závazného stanoviska Městského úřadu Nýřany na ochranu krajinného rázu. Soud ještě odmítl námitky proti nezákonnosti procesu hodnocení vlivů na životní prostředí (EIA) v roce 2012 a proti vydání závazných stanovisek EIA v roce 2016. Podle NSS bylo vše podle zákona.

Děti Země dosud podaly žaloby proti čtyřem pravomocným územním rozhodnutím. Krajský soud uznal tři a poslední v dubnu 2019 zamítl. Podobně je na tom i spor o pravomocné stavební povolení, neboť krajský soud opět tři žaloby uznal a poslední v květnu 2018 zamítl.

Územní řízení na spalovnu začalo v březnu 2012 a o osm měsíců později pak stavební řízení. Stavěla se od srpna 2013 do července 2016 a od poloviny srpna 2016 do března 2019 běžel zkušební provoz. Loni v březnu získala kolaudační souhlas, protože od února měla podle Patrika dodatečné stavební povolení. "Plzeňská teplárenská během povolovacího procesu dvakrát porušila zákon, takže dostala dvě pokuty v celkové výši 230.000 korun. Jedna byla za výstavbu spalovny bez pravomocného stavebního povolení a druhá za změnu několika objektů a jejich dostavbu rovněž bez povolení," dodal.

Václav Prokš

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů